Laryngitída je akútne ochorenie dýchacích ciest a vzniká pri zápale hrtana. Chorobu spôsobujú v 90% vírusy a ojedinele baktérie, ktoré zápalom zhoršujú priechodnosť dýchacích ciest. Ako ochorenie liečiť? A je laryngitída nákazlivá?
Čo je to laryngitída?
Laryngitídu alebo zápal hrtana majú na svedomí respiračné a črevné vírusy, ale vzniknúť môže aj z baktérií Stretococcus či Mycoplazma.
Hrtan, ktorý choroba postihuje, má za úlohu chrániť dolné dýchacie cesty pred infekciou. Počas chladných dní však často nesprávnym dýchaním cez ústa, prechádza studený vzduch priamo do dolných dýchacích ciest neohriaty a zrýchlený. Hrtan vtedy zvykne opuchnúť a priestor medzi ním sa zúži. Niekedy sa dokonca stáva, že hrtan ostane nepriechodným.
Laryngitída nemusí vzniknúť, len prísunom studeného vzduchu, ale aj pri namáhaní hlasiviek, či vdychovaní znečisteného vzduchu od prachu či cigariet.
Koho postihuje laryngitída?
Laryngitída je známa najmä u detí od 6. mesiacov do 3 rokov. Deti majú užšie dýchacie cesty ako dospelí, a keď hrtan opuchne, stáva sa skôr nepriechodným.
Podľa štatistík sa laryngitída objavuje viac u chlapcov ako u dievčata, a najčastejšie sa vyskytuje od novembra do apríla.
Ak sa laryngitída často opakuje, môže sa objaviť aj u starších detí. Vtedy zväčša nemá taký dramatický priebeh.
Náchylnejšie na laryngitídu bývajú deti so zníženou imunitou a ak ju dostanú raz, zvykne sa viackrát opakovať.
Aké sú príznaky laryngitídy?
Laryngitída sa zo začiatku prejavuje ako bežné prechladnutie horných dýchacích ciest. Deti majú zvýšenú horúčku do 38 stupňov, nádchu a mierny kašeľ. Rovnako sa laryngitída môže prejavovať aj zachrípnutým hlasom u detí.
Že sa nejedná o obyčajné prechladnutie zisťujú rodičia náhle a preto sú často nepripravení. Okolo 70 % ochorení sa prejaví neohlásene v noci dráždivých kašľom, chrčaním až pískaním. Dieťa zvykne vydávať chrapot a lapá po vzduchu. Niekedy dokonca hlas chýba úplne.
Ak je hrtan veľmi zúžený, telo je slabo okysličované, zvyšuje sa tep a modrejú pery, prsty či uši. Dieťaťu vtedy veľmi bije srdce, a je potrebné ho upokojiť.
Kašeľ sa pri laryngitíde zhoršuje najmä v noci. Detí bývajú pri chorobe veľmi apatické, nepokojné a unavené. Hrdlo býva tak zapálené, že pri kašli deti často plačú. Akútna laryngitídy sa môže objaviť u zdravého dieťaťa, ktoré predtým netrpelo na iné choroby horných alebo dolných dýchacích ciest.
Prvá pomoc pri laryngitíde
Mnohým rodičom naháňa dusivý kašeľ strach a pýtajú sa čo robiť pri laryngitíde. Ak má laryngitída naozaj dramatický priebeh a opuch upchá hrtan, môže dôjsť k uduseniu. Privolanie lekára je potrebné ak je dieťa dýchavičné, modrie a vydáva pískajúci hlas. Pravidlá prvej pomoci pri laryngitíde:
Nepanikáriť
Rodič musí ostať kľudný a nestresovať svojím správaním dieťa. Ak je rodiť pokojný, dokáže ľahšie podať prvú pomoc a zabezpečiť dieťaťu potrebnú starostlivosť.
Zvlhčiť izbu
Do izby v ktorej sa nachádza dieťa je potrebné umiestniť zvlhčovač vzduchu, alebo doniesť mokrý uterák, ktorý prevesíme cez radiátor. Mokrý, respektíve vlhký uterák môžeme zavesiť aj nad posteľ, aby sa vzduch čo najrýchlejšie zvlhčil.
Dodať studený vzduch
Pri akútnej laryngitíde je potrebné aby sa dieťa nadýchalo studeného vzduchu. Či už cez otvorené okno, alebo priblížením k mraziaku a chladničke. Otvorené okno môžeme nechať aj dlhšie, dieťa však musí byť poriadne oblečené.
Studený obklad
V prípade dráždivého kašľa môžeme dieťaťu poskytnúť studený olejový obklad na krk. Ten by mal dýchanie ustáliť.
Tekutiny
Tak ako pri iných chorobách aj pri laryngitíde nezabúdajte na dostatočný príjem tekutín. Voda zabezpečí aby dieťa nebolo dehydrované a dúšky tekutiny ho môžu častokrát upokojiť.
Zmena polohy
Dieťa by pri záchvate nemalo spať na rovnej podložke. Hlavička by mala byť vyššie ako telo, preto je dobré zvýšiť vankúš, kde dieťatko leží.
Znižovať horúčku
Ak má dieťa horúčku nad 38 stupňov, je potrebné podávať antipyretiká na jej zníženie. Horúčku znižuje tiež dostatočný príjem tekutín či obklady. V prípade, že liečba horúčky nepomáha, je potrebné zavolať lekára.
Upokojiť dieťa
Pri podávaní prvej pomoci je veľmi dôležité dieťa upokojiť. V prípade, že bude dieťa veľmi plakať, môže sa zväčšiť opuch hrtana a do tela sa dostane menej vzduchu.
Liečba laryngitídy a vhodné lieky
Dôležité pri liečbe laryngitídy je presne určiť, či sa vôbec jedná o túto chorobu. Lekár musí stanoviť diagnózu na základe charakteristických príznakov, a je dôležité aby si zápal hrtanu nezamieňal so zápalom hrtanovej príklopky.
Pri ľahšej forme laryngitídy podávame lieky v domácom prostredí. Jedná sa najmä o užívanie antipyretík a antitusík na tlmenie kašľa. Ak je laryngitída na bakteriálnom pôvode, lekár predpíše antibiotiká. Ak sa pýtate, čo ešte zaberá na laryngitídu, netreba zabúdať na príjem vitamínu C, či inhalovanie teplej pary z minerálnej vody vhodnej na dýchacie cesty.
Ak má dieťa ťažšiu formu laryngitídy, pravdepodobne bude hospitalizované a bude dostávať infúzie a inhalačnú liečbu. Pri veľmi ťažkých stavoch sa podávajú kortikoidy či inhalácia teplého kyslíka. V niektorých prípadoch sa musia chorí zaintubovať, až kým hrtan neodpuchne.
Inkubačná doba a laryngitída
Liečba laryngitídy závisí od druhu vírusu ale trvá približne do 10 dní. K chorobe sa môžu pridružiť aj iné ochorenia horných dýchacích ciest ako zápal pľúc či zápal priedušiek.
Ak rodič dokáže zasiahnúť včas, z prvých príznakov sa dá dostať veľmi rýchlo. Platí to najmä pri opakujúcej sa laryngitíde, ktorú môžeme zmierniť aj za jeden deň. Nepríjemný kašeľ sa však môže držať aj tri týždne.
Prvé dni je potrebné dodržiavať kľud na lôžku, a po týždni je povolený pri laryngitíde aj pobyt vonku prostredníctvom krátkych prechádzok, bez veľkej fyzickej námahy. Pobyt v kolektíve sa odporúča až po dvoch týždňoch, respektíve po vymiznutí kašľu.
Je laryngitída nákazlivá?
Pri slove laryngitída mnohých ľudí zaujíma ako sa toto ochorenie prenáša. Keďže sa jedná o vírusové ochorenie, prenos laryngitídy je veľmi jednoduchý. Stačí kýchnutie nakazeného v miestnosti, či podanie ruky s chorou osobou, alebo kontakt s infikovaným predmetom.
Vplyv na vznik laryngitídy má tiež prostredie v ktorom deti vychovávame. Náchylnejšie na laryngitídu sú deti, ktoré vyrastajú v zafajčenom prostredí, v blízkosti prachu, smogu, či v suchých a prehriatych bytoch.
Prevencia pred laryngitídou
Aj keď nám nikto nezaručí, že prevenciou sa laryngitíde úplne vyhneme, dodržiavaním základných pravidiel znížime riziko jej vzniku.
Dôležité je nevykurovať príliš miestnosti v ktorej dieťa spáva. Nefajčiť v prostredí, kde sa dieťa pohybuje. Pomôže tiež inštalovanie zvlhčovaču vzduchu do izby v čase vykurovacej sezóny. Ak má dieťa prvé príznaky, nedávajte ho do kolektívu. Nezabúdajte tiež na obmedzovanie styku s chorými deťmi, či každodenné vetranie izby.
Môže sa zápal hrtana opakovať?
V prípade, že sa laryngitída u vašej ratolesti objaví raz, je pravdepodobné, že sa s chorobu ešte stretnete. Čím je však dieťa staršie, tým zvláda chorobu lepšie. Už po prvom prekonaní laryngitídy je vhodné zahájiť vyššie spomenutú prevenciu.
Ak sa laryngitída opakuje často, môže byť predzvesťou budúcej astmy. Je preto namieste okrem prevencie dodržiavať aj antialergický režim. Minimalizovať prach a roztoče v miestnostiach. Vyhýbať sa kobercom, závesom či plyšovým hračkám. Dieťaťu zabezpečte antialergickú prikrývku a upozorňujte ho na správne dýchanie nosom.
Časté opakovanie laryngitídy môže znamenať tiež problémy s nosnou mandľou, ktorá môže byť zväčšená. Lekár by vás mal vtedy odporučiť na vyšetrenie k špecializovanému doktorovi na ORL.
Laryngitída u dospelých
Laryngitída sa objavuje najmä u detí, no môže postihnúť aj dospelých. Ochorenie v dospelosti sa nazýva chronická laryngitída a objavuje sa u dlhodobo chorých na zápaly dýchacích ciest.
Najčastejšie postihuje ľudí, ktorý fajčia a každodenne prijímajú do tela tabakový dym. Ohroziť môže tiež ľudí, ktorí nadmerne zaťažujú hlasivky, či pracujúcich v prašnom prostredí.
K príznakom patrí suchý a dráždivý kašeľ, pálenie v hrdle, strata hlasu, či pocit sucha v ústach. Zápal v tomto prípade pretrváva aj 6 týždňov.