Meškajúca menštruácia je problém, ktorým si prešla takmer každá žena. Ak dôvodom nie je tehotenstvo, a žene výjde negatívny test, prichádza na rad hľadanie príčin, prečo menštruácia vynechala. Môže nám meškajúca menštruácia spôsobiť zdravotné komplikácie? A aké sú najpoužívanejšie rady na jej vyvolanie?

Menštruácia nemešká “len tak”

Menštruácia, nazývaná aj menzes, je zložitý mechanizmus, ktorý sa pravidelne opakuje každý mesiac v rozmedzí 24 až 35 dní. Za normálny sa väčšinou ešte považuje aj menštruačný cyklus 21 dní. 

Aj keď je dĺžka menštruačného cyklu u každej ženy iná, dôležité je, že sa každý mesiac opakuje. V prípade, že sa menštruácia nedostaví kedy má, a mešká aj niekoľko dní či týždňov, organizmus sa nám zrejme snaží naznačiť, že niečo nie je v poriadku. 

Dôvody meškajúcej menštruácie

Veľmi náročne cvičenie

Za vynechaním menštruácie častokrát stojí extrémne cvičenie. Ak sa žena snaží rýchlo schudnúť a nasadí si v cvičení “šialené” tempo, môže sa jej to vypomstiť meškajúcou menštruáciou. Pri náročnom cvičení rýchlo klesá hladina tuku v tele a jeho zníženie má veľký vplyv na meškajúcu menštruáciu. 

Rýchle schudnutie alebo pribratie

Tak ako pri schudnutí, tak aj pri pribratí prináša problémy tuk. V prípade pribratia sa zvýši a produkuje viac estrogénu, ktorý zapríčiňuje meškajúcu menštruáciu. Ak je zas tuku menej, hladina estrogénov je často taká nízka, že u ženy nenastáva ovulácia, ktorá má za následok úplné vynechanie menštruácie. 

Choroba

Či sa už jedná len o obyčajnú virózu, chrípku alebo prechladnutie, aj tie môžu mať vplyv na meškanie menzesu. Počas, ale aj po chorobe je telo oslabené a menštruácia sa mnohokrát rozhodne nezaťažovať vyčerpané telo krvácaním. Menštruácia môže v tomto prípade meškať aj dva týždne

Zmena zabehnutého režimu

Ďalšou príčinou meškajúcej menštruácie býva zmena v bežnej rutine. Meškajúcu menštruáciu prinesie napríklad zmena v zamestnaní či v rodinnom živote, ale aj dovolenka či vyťaženejšie neplánované dni, skoré vstávanie, náhla a nečakaná zmena počasia. 

Cestovanie

Vynechanie menštruácia sa môže objaviť aj pri dlhej a náročnej ceste. Platí to hlavne v prípade, že žena prekonáva rôzne časové pásma. Telo si na zmenu času potrebuje zvyknúť a meškanie menštruácie by nemalo byť také dlhé.  

Hormóny

Za vynechaním menštruácie často stojí aj symptóm polycystických vaječníkov. Jedna sa o celkovú nerovnováhu v tele ženy, kedy dôjde k vynechaniu ovulácie. Následne sa v organizme začne meniť hladina hormónov testosterónu, estrogénu a progesterónu a žena si potom nájde na tvári nové chĺpky, objaví sa nočné potenie, bolesti hlavy či nervozita a zmena nálad. 

Dojčenie

Strata menštruácie býva spojená aj s kojením. Mnohé mamičky po narodení bábätka a uplynutí šestonedelia očakávajú menštruáciu, no tá neprichádza. “Vinníkom” je  v tomto prípade dojčenie, ktoré vplýva na celkový hormonálnu rovnováhu ženy. Absencia menštruácia sa tak po ukončení kojenia vráti do normálu.

Lieky

Pri hľadaní dôvodov meškajúcej menštruácie, by ženy nemali zabúdať, že príčinou oneskorenia môžu byť aj lieky. Ak teda užívate tabletky a menštruácia neprichádza, nie je na škodu zájsť za lekárom, a opýtať sa ho na možnú spojitosť. 

Vážna choroba

Aj keď mnoho žien nevenuje meškajúcej menštruácii veľkú pozornosť, netreba zabúdať, že nie vždy sa jedná len o menší zdravotný výkyv. Za meškajúcou menštruáciou sa totiž niekedy skrývajú aj zhubné a nezhubné nádory maternice, či poruchy vaječníkov. 

Štítna žľaza

Za vynechaním menštruácie môže stáť aj nesprávne fungovanie štítnej žľazy. Tá v našom tele uvoľňuje hormóny do krvi a reguluje rôzne telesné funkcie. Štítna žľaza tiež vplýva na správny chod ovulácie. Ak teda žena nevie nájsť dôvod meškajúcej menštruácie, môže si dať u lekára vypracovať hormonálny profil, ktorý určí či štítna žľaza funguje správne. 

Meškajúca menštruácia a stres

K najčastejším príčinám omeškania menštruácia patrí stres. Žena, ktorá prežíva stresové obdobie trpí často úzkosťami a práve vtedy dochádza k vynechaniu menštruácie. Takéto omeškanie sa nazýva sekundárna amonorea. 

Stres ovplyvňuje časť nášho mozgu, vplýva na našu hmotnosť a často je nositeľom chorôb. Keď prežívame stres, telo produkuje stresové hormóny, ktoré nútia mozog rozhodnúť, ktoré funkcie sú pre telo dôležitejšie. Často sa vtedy zvýši prietok krvi do svalov, prísun kyslíka do pľúc, a do úzadia sa dostane napríklad menštruácia

Ako dlho môže meškať menštruácia?

Ak má žena menštruačný cyklus presný ako hodinky, za omeškanie sa môže považovať aj jeden deň. Iné je to v prípade, že je cyklus nepravidelný. Meškanie menštruácie 3 až 5 dní, či týždeň meškajúca menštruácia sú vtedy často považované za normálne. Otázniky potom prichádzajú pri meškaní menštruácie 3 týždne a viac. 

Menštruácia však môže meškať aj viac ako 2 mesiace. Tento jav sa nazýva opsometria. V niektorých prípadoch sa môže meškajúca menštruácia natiahnuť až na pol roka, čo nazývame amenoreou. Vtedy by už ženy mali navštíviť gynekologickú poradňu.

Meškajúca menštruácia a výtok

V niektorých prípadoch sa namiesto menštruácie u ženy objavuje výtok, ktorý vyvolá ďalšie otázniky. Veľmi rozšírený býva biely výtok, ktorý sa väčšinou vyskytuje až po ukončení menštruácie. Ani v prípade meškajúcej menštruácie nebýva nebezpečný a radí sa k bežným javom. Biely výtok pred menštruáciou tak nemusí spôsobovať žene starosti

Meškajúcu menštruáciu môže sprevádzať aj žltý alebo vodnatý výtok. Tie sú často spájané so zápalom. Ak by ste ho však nevedeli presne identifikovať, pri zápalových ochoreniach výtok zapácha, spôsobuje svrbenie  a pálenie. 

Pri meškajúcej menštruácii sa ženy stretávajú aj s hnedým výtokom. Ten sa už v mnohých prípadoch považuje za samotnú menštruáciu, ktorá je v prvé dni slabšia.

Ako privolať meškajúcu menštruáciu

Meškajúca menštruácia dokáže mnoho žien psychicky rozladiť a často preto hľadajú spôsoby ako ju privolať. Snahu o vyvolanie menštruácie majú ženy aj v prípade, že im vychádza na dni, ktoré sú v ich živote dôležité, a chcú ju mať skorej za sebou. 

Rady ako privolať menštruáciu kolujú aj na mnohých internetových fórach. Niektoré prírodné prostriedky na vyvolanie menštruácia sú známe už od našich prababičiek a iné sa zas objavili len nedávno. Na každú ženu však pôsobia inak a nemusia znamenať 100 % úspech. 

Najlepším krokom býva pre ženu návšteva lekára. Ten situáciu zhodnotí, a ak je potrebné, na vyvolanie menštruácie pichne injekciu. V prípade že takzvaná “vyvolávačka” nefunguje, môže nám lekár vypracovať hormonálny profil. 

Ak sa predsa len rozhodnete pred návštevou lekára vyskúšať domáce rady, môžete užiť zvýšenú dávku vitamínu C alebo aspirínu, zázvor, kurkurmu, čaj s petržlenovej vňate, nápoje bohaté na červené krvinky ako víno či džús z čučoriedok a ribezlí. Podľa niektorých rád vraj pomáha kúpeľ, meditácia, sex či šport.

Meškajúca menštruácia a bolesti

Meškajúcu menštruáciu často sprevádzajú bolesti v podbrušku či v oblasti krížov. V niektorých prípadoch sa objavujú aj bolesti hlavy, pŕs, nadúvanie či podráždenosť. Tieto bolesti väčšinou patria k predzvesti, že sa blíži menštruácia. 

Tip: Na aspoň čiastočnú úľavu od bolestí lekári odporúčajú siahnuť po analgetikách.

Ak sa ale bolesti zväčšujú a menštruácia nepríde do troch dní je namieste vyhľadať lekára, ktorý zhodnotí, či je všetko v poriadku. 

Meškajúca menštruácia a antikoncepcia

Pri opakovanom meškaní menštruácie a nepravidelnom menštruačnom cykle ženy siahajú po antikoncepcii. Tá často cyklus upraví tak, že menštruácia chodí každý mesiac presne ako hodinky.

Aj keď sa ale antikoncepcia spája s pravidelnou menštruáciou, u veľkého počtu žien odborníci zaregistrovali aj vynechanie menštruácie. Tá sa objavila najmä v priebehu prvých mesiacoch užívania a šesť mesiacov po jej vysadení. Ak teda menštruácia mešká, aj keď žena užíva antikoncepciu, netreba robiť paniku. 

Čo v prípade, že menštruácia nemešká ale je slabá

Znepokojiť ženu nemusí len meškajúca, ale aj slabá menštruácia. Ak sa žene objaví slabé menštruačné špinenie, môže to znamenať, že je tehotná. Slabá menštruácia je s tehotenstvom spájaná najmä na jeho začiatku, kedy sa nejedná o menštruáciu ale o krvácanie spôsobené uhniezďovaním vajíčka. 

Veľmi slabá menštruácia sa odborne nazýva hypomenorea, a tak ako pri meškajúcej menštruácii môže súvisieť so stresom, alebo hormonálnou nerovnováhou. Slabá menštruácia môže pripomínať hnedý výtok. 

Príčinou slabej menštruácie býva aj problém s krčkom maternice či nedostatočná činnosť vaječníkov. Slabá dlhotrvajúca menštruácia sa tiež môže objaviť po tom ako žena absolvovala kyretáž či potrat.  

Slabá a krátka menštruácia si nevyžaduje väčšinou žiadnu liečbu a to aj v prípade, že trvá len 2 alebo 4 dni. 

Vynechanie menštruácie v menopauze

Nepravidelná menštruácia sa objavuje aj v prechode. Menopauza nastupuje u žien medzi 45 až 55 rokom života. 

Ak sa však objaví vynechanie menštruácie po štyridsiatke určite netreba robiť paniku. Niektoré ženy majú totiž prvé príznaky menopauzy už v tomto veku, kedy sa začínajú v tele ženy meniť hormóny. Jedná sa o takzvanú perimenopauzu a trvá aj 2 až 8 rokov pred menopauzou. 

Ak žena nevie ako zistí, že je v prechode, mala by sledovať aj iné príznaky ako len meškajúcu menštruáciu. Jedná sa o ťažkosti so spánkom, zmeny nálad, návaly horúčavy či nočné potenie. 

Kedy navštíviť pri vynechanej menštruácii lekára?

V prípade, že sa menštruácia nedostaví niekoľko dní, a nespustí sa ani keď sme obmedzili vyššie uvedené dôvody omeškania, je na mieste navštíviť lekára. 

Zájsť za gynekológom by sme mali aj v prípade, že je krvácanie extrémne silné, nekrvácame viac ako tri mesiace, máme nepríjateľné bolesti a krvácame aj mimo cyklu. 

Oneskorená či nepravidelná menštruácia sa väčšinou dá liečiť, preto netreba s návštevou lekára otáľať.  

Keď je menštruácia pridlhá

Aj keď väčšinou ženy trápi meškajúca menštruácia, mnohé majú problémy aj s príliš dlhou menštruáciou. Niektoré z nich  majú dokonca menštruáciu dlhšiu ako 10 dní, čo už môže ísť o príznak výskytu možných myómov na maternici. 

Mierne dlhšie krvácanie tiež môže súvisieť s vysadením antikoncepcie, alebo keď má žena v tele zápal.Za štandardné krvácanie sa považuje doba 2 až 7 dní a v prípade, že je dlhšia, ženy siahajú po radách ako menštruáciu zastaviť. 

K známym radám na zastavenie menštruácie patrí zvýšenie pitného režimu, pitie citrónovej vody či zvýšenie príjmu stravy bohatej na vitamín C. Mnohé ženy zas odporúčajú počas menštruácie cvičiť, čo má pomôcť nielen k jej skráteniu, ale aj k celkovej pohode organizmu.