Obuv je jednoznačne najvýznamnejšia časť výbavy na horskú túru a jej správny výber vám zaručí bezpečnosť a pohodlie počas horolezeckého dobrodružstva. Predtým než sa človek vyberie na výlet, je dôležité zohľadniť poveternostné podmienky, nadmorskú výšku hôr a v neposlednom rade dĺžku chôdzi. V tomto článku vám, podľa týchto parametrov, ponukneme niekoľko odpovedí na otázku z nadpisu.

Nechoďte do hôr v obyčajných topánkach, dajte prednosť trekovej obuvi

Ľudia často chodia do hôr vo vychádzkovej obuvi, čo vám rozhodne neradíme, nielen kvôli možnosti zranenia, ale aj kvôli tomu, že si tak môžete poškodiť alebo zničiť voľnočasové topánky. Náhle zrážky, šľapnutie do potoku, alebo proste deformácia podošvy v dôsledku chôdzi po neadekvátnom teréne, všetko to sú spôsoby na aké by ste sa nechceli rozlúčiť s vašimi topánkami. Treková obuv je dizajnovaná tak, aby bola odolnejšia proti vonkajším vplyvom a z tohto dôvodu investícia do trekovej obuvi dáva zmysel – obuv vám bude dlho slúžiť a zároveň si tak minimalizujete možnosť vyvrtnutia členku a pod.

trek Himaláje

Aký typ trekovej obuvi sa vám najviac hodí?

Tak ako sme na úvod povedali, predtým než si obujete topánky, zvážte poveternostné podmienky, nadmorskú výšku hôr a dĺžku túry. Podľa toho sa rozhodnite či si vyberiete vyšší typ obuvi (HIGH model), určený na náročnejšie terény a na chladnejšie, resp. vlhkejšie počasie, alebo nižší typ (MID model), ktorý sa odporúča do nenáročného terénu za teplého a suchého počasia. Obuv musí pevne držať na nohe, nesmie vás tlačiť na palec, ale nemala by byť ani príliš uvoľnená, aby ste sa neskĺzli. V pestrej ponuke Keen Footwear nájdete topánky pre každého člena vašej rodiny. Ide o obuv vysokej kvality, vyrobenú uznávanými výrobcami trekových topánok. Na produktovej karte všetkých modelov môžete nájsť návod ako si vybrať zodpovedajúcu veľkosť.

Pre pánov ešte dávame do pozornosti francúzsku značku Salomon, ktorá je jedna z najznámejších svetových značiek vo svete lyžiarstva, horolezectva a extrémnych športov. Ide o brand, ktorý svoje meno vybudoval vďaka produktom s vysokou úrovňou funkčnosti a ergonomického dizajnu.

detail na trekingovu obuv v zložitých podmienkach

Nesmierne dôležitou súčasťou turistickej obuvi okrem topánok sú aj ponožky. Pri kratších túrach za normálnych podmienok túto otázku nemusíte veľmi riešiť, stačí si obuť bežné ponožky, ale v prípade náročnejšej turistiky, stojí za to vybrať si tie najvhodnejšie. V prípade, že sa zberáte na náročnejší výlet, dovoľte si kvalitnejšie ponožky, najlepšie s hrubou spodnou časťou ponožky a zosilnenými časťami kde chodidlo trpí najväčšiu záťaž. Ponožky z prírodnej vlny sú ideálne na náročnejšie túry za chladnejšieho počasia. Ak sa napríklad vyberiete na viacdennú túru do Tatier môžete si pod hrubú vlnenú ponožku dať ešte jednu tenkú, aby ste znížili riziko otlakov.

Údržba trekovej obuvi

Čistite si svoju obuv po každom výlete, bude vám tak dlhšie trvať a krajšie vypadať. Aj keď sú trekové topánky sú spravidla vodovzdorné, netreba ich proste ponoriť do vody s detergentom, lebo sa tak jednak môže poškodiť vnútorná časť chodidla a tým znížite efekt impregnácie. Obuv teda vyčistite kefou a podľa potreby, s malým množstvom vody. V prípade obuvi vyrobenej z kombinácie textilu a kože použite prípravok v spreji. Topánky vyrobené čisto z kože ošetrite voskom. Povrch svojich obľúbených topánok tým pekne vyživíte a zabránite tak jeho praskaniu. Topánky nechajte uschnúť pri bežnej teplote, v žiadnom prípade sa nesnažte zrýchliť sušenie vykurovacím zariadením, alebo fénom.

Starší pár sa prechádza lesom. V ruke drží trekingové palice.

Trekingové palice urobia vaše prechádzky ešte užitočnejším

Ako dodatok k horolezeckej obuvi vám navrhujeme zaobstarať si aj trekingové palice na tzv. Severskú chôdzu (Nordic walking). Pomocou týchto palíc si odľahčíte ťarchu batohu, prenesiete záťaž z nôh a kolien na ruky a zároveň posilujete trupné a ručné svaly. Tento šport je naozaj vhodný pre každého, bez ohľadu na vek, pohlavie, váhu alebo ročné obdobie.

V prípade, že veľkú časť dňa trávite v kancelárii alebo pred počítačom, túto techniku vám môžeme len vrele odporučiť, preto že vaše telo potrebuje aby ste rozhýbali všetky jeho časti.

TIP: Pozrite sa na najlepšie trekingové palice roku 2022 – môžete sa dozvedieť viac o tom, ako tieto palice používať a môžete si pozrieť aj recenzie na jednotlivé produkty.