Pôrodné bolesti sú strašiakom takmer každej tehotnej ženy. Na ich zmiernenie sa odporúča podávanie epidurálnej analgézie, ktorú má možnosť využiť takmer každá mamička. Ak sa neviete rozhodnúť či zákrok podstúpiť, prečítajte si aké výhody a nevýhody prináša použitie epidurálky.   

Epidurálka – čo to je?

doktor drží roztok epidurálnej analgézie

Epidurálna analgézia ( EDA) je označovaná za najúčinnejší spôsob tlmenia pôrodných bolestí prostredníctvom zneciltivujúcej látky do epidurálnej oblasti chrbtice. “Podstatou pôrodníckej epidurálnej analgézie je prechodné prerušenie nervových vzruchov podaním anestetika do epidurálneho priestoru v dolnej časti hrudnej alebo hornej časti lumbálnej oblasti chrbtice,” vysvetľujú odborníčky v článku pôrodnícka epidurálna analgézia.

Pri podaní epidurálky sa nemení celkový zdravotný stav pacientky a rovnako stabilný ostáva aj plod, ktorý nie je epidurálnou analgéziou ovplyvnení. Nástup epidurálnej analgézie sa prejavuje do 20 minút od podania, kedy by mali bolestivé sťahy maternice nahradiť mierny tlak. 

Pôrod s epidurálnou analgéziou teda nie je úplne bezbolestný a vďaka tlakom, môže rodička aktívne spolupracovať s pôrodníkom. “Neobjavujú sa negatívne účinky plných kontrakcií a rýchleho dýchania ako tŕpnutie prstov, mdloby, rodička je schopná uvoľniť ľahšie svalstvo, nedochádza k vzostupu krvného tlaku, normalizuje sa chemické zloženie krvi, je znížená záťaž srdca, ako aj požiadavky tela na kyslík,” píšu v prospekte Informácie o pôrodnej epidurálnej analgézie.

Kedy sa používa epidurálna analgézia?

tehotná žena vo vysokom štádiu tehotenstva

Veľmi dôležitý je pri epidurálnej analgézií čas podania. Aj keď mnohé mamičky vyžadujú epidurálku až pri intenzívnych pôrodných bolestiach, vtedy je už na jej podanie väčšinou neskoro.

“Všeobecne sa uznáva za vhodné podanie pri nástupe pravidelnej pôrodnej činnosti, spotrebovanom krčku maternice a bránke dilatovanej najmenej na 3 – 4 cm pri prvorodičke, pri viacrodičke sa toleruje aj nález so zachovaným krčkom maternice pre predpoklad rýchlejšieho postupu pôrodu,” vysvetľujú odborníčky v článku pôrodnícka epidurálna analgézia.

Práve preto je veľmi dôležité ešte pred pôrodom poučiť každú budúcu rodičku o možnostiach tlmenia pôrodnej bolesti a podávania epidurálnej analgézie. Každé poučenie by malo informovať nielen o výhodách, ale tiež o možných rizikách. 

Podávanie epidurálnej analgézie sa neodporúča v týchto prípadoch:

  • alergia na lokálne anestetiká
  • poruchy krvnej zrážanlivosti
  • veľké deformácie chrbtice
  • nadmerná váha
  • ťažké infekčné ochorenia- toxoplazmóza, listerióza, rubeola a iné

Každá takáto komplikácia však býva osobitne posúdená anesteziológom, ktorý s pacientkou pred zákrokom absolvuje osobný rozhovor.   

Ako sa podáva epidurálna analgézia?

doktor sa pripravuje na podanie epidurálky

Ako vlastne “epidurálka” funguje? Lekári v príručke o epidurálne analgézií vysvetľujú zavedenie epiduralky krok za krokom.

  • Zavedenie sa vykonáva vždy medzi kontrakciami, aby nedošlo k nesprávnej aplikácii.
  • Najskôr vám sestrička zmeria tlak spolu s pulzom a zavedie kanylu do žily, aby mohla byť v prípade potreby nasadená infúzia, alebo iné liečivá.
  • S pomocou lekára, alebo sestričky sa nastavíte do správnej polohy v sede. Ruky položíte na kolená, prehnete chrbát, stiahnte plecia a hlavu priložíte čo najviac k hrudi.
  • Anesteziológ vám ihneď potom ošetrí miesto vpichu dezinfekciou a okolie prekryje sterilnými rúškami.
  • Tenkou ihlou môže lekár znecitlivieť podkožie lokálnym anestetikom, aby pichnutie menej bolelo.
  • Následne anesteziológ zavedie do tejto oblasti špeciálnu ihlu cez ktorú zasunie tenkú hadičku. Všetko sa následne zafixuje o kožu chrbta.
  • Následne je vhodné ostať v horizontálnej polohe po dobu cca. 20 minút. V prípade, že sa chce rodička postaviť, mala by tak urobiť až po tom, ako pobudne nejaký čas v sede.

žena čaká na zavedenie lokálnej anestézie

Lekár musí byť dôsledný nielen pri podávaní epidurálnej analgézie, ale tiež pri určovaní množstva analgetika vhodného pre danú pacientku. “Epidurálna analgézia nesmie ovplyvniť pravidelné a účinné kontrakcie maternice, schopnosť rodičky vytvoriť počas vypudzovacej fázy pôrodu dostatočný vnútrobrušný tlak a nesmie ovplyvniť ani odpor panvového dna,” vysvetľujú odborníčky v článku pôrodnícka epidurálna analgézia.

Dôležitou súčasťou je okrem správneho dávkovania aj prístup anesteziológa, ktorý by sa mal rodičke počas pôrodu venovať a podľa jej pocitov upravovať a dávkovať množstvo anestetika. 

Jedna dávka anestetika by mala pacientke postačovať na približne jednu hodinu. V prípade, že sa bolesti opäť stupňujú a ubehol dostatočný interval od poslednej dávky, môže anesteziológ aplikovať ďalšiu dávku.

Pred samotným zákrokom nás častokrát napadne otázka či podanie “epidurálu” bolí. Podľa odborníkov sa jedná len o menšie “pichnutie”, ktoré je s pôrodnými bolesťami neporovnateľné. 

Výhody epidurálky

usmiata tehotná žena v zelenom puntíkovom outfite čaká na pôrod

Správne podávanie epidurálnej analgézie môže zjednodušiť pôrod a odstrániť veľké pôrodné bolesti.  “Jednou z najpozitívnejších vedľajších účinkov je to, že sa ženy veľmi skoro cítia lepšie, čo popisujú ako pocit uvoľnenia a relaxácie, spojený so schopnosťou tešiť sa z pôrodu,” píšu v prospekte Informácia o pôrodnej epidurálnej analgézie

K najvýznamnejším výhodám epiduráky patrí:

  • pomáha stabilizovať veľmi rozrušenú a vystresovanú pacientku,
  • pomáha lepšie pracovať so správnym dýchaním a šetrí svalovú prácu,
  • znižuje hladinu katecholamínov v tele, čím odstraňuje stres,
  • zlepšuje prekrvenie maternice,
  • znižuje záťaž na srdce,
  • normalizuje krvný tlak, 
  • pomáha odstraňovať mdloby,
  • anestetikum z epidurálnej analgézie nemá škodlivý vplyv na plod.

Nevýhody epidurálky

doktorka meria tlak tehotnej žene

Aj keď má epidurálna analgézia veľké množstvo výhod, nemali by sme zabúdať aj na možné nevýhody, alebo komplikácie, ktoré sa môžu pri zavedené anestetika objaviť. 

Anesteziológ môže po podaní epidurálnej analgézie čeliť alergickej reakcii na anestetiku, útlmu dychu či úniku moču. Môže sa objaviť aj svalová slabosť, ktorá sa prejavuje najmä sťaženým chodením. Nezvyčajným nie je ani pokles tlaku či triaška. 

Mierna bolesť sa môže objavovať aj v mieste vpichu na chrbte a to po dobu niekoľkých dní. Jedná sa však len o bolesť v oblasti kam smerovala epidurálna analgézia. Akákoľvek iná bolesť chrbta je bežná po pôrode u väčšiny žien a nepripisuje sa epidurálke.  

Ku komplikáciám, ktoré sa môžu vyskytnúť patrí tzv. postupunkčná bolesť hlavy, ktorá nastane ak sa anesteziológ dostane ihlou cez duru mater, teda tvrdú plenu. Postupukčná bolesť hlavy sa manažuje podávaním tekutín, liekmi proti bolesti a môže sa využiť aj podanie tzv. krvnej zátky do miesta poškodenia.

Môže sa stať, že epidurálna analgézia nebude podaná správne a aj naďalej budete cítiť pôrodné bolesti. Aj keď sa takéto prípady stávajú zriedkavo, stále sa objavujú a to najmä vtedy ak je analgézia podaná pacientke oneskorene.

žena pri prirodzenom pôrode

K najznámejším komplikáciám epidurálnej analgézie patrí:

  • Vyššie spomenutá nezámerná punkcia čiže prepichnutie tvrdej pleny
  • veľmi zriedkavo sa objavuje aj infekcia, ktorá však má vysokú úroveň liečenia bez následkov,
  • v niektorých príručkách sa uvádza aj komplikácia nervového poškodenia, avšak takýto výskyt je vo svete len veľmi minimálny, pričom príčinou poruchy nervov môže byť aj samotný pôrod.

Častokrát sa medzi mamičkami rozšírila povera, že ihla pri epidurálnej analgézie môže naraziť na miechu a tým poškodiť nervový systém. Jedná sa o nepravdepodobný scenár, keďže len málokedy sa “podarí” prepichnúť tvrdú plenu a keď sa tak aj stane, za ňou sa miecha nenachádza keďže je umiestnená vyššie. 

Cena epidurálky

prirodzený pôrod

To či si epidurál zaplatíte závisí od nemocnici, v ktorej budete rodiť. Štátne nemocnice poplatok za epidurálnu analgéziu zrušili, respektíve ich prepláca zdravotná poisťovňa. 

V prípade, že rodíte v súkromnej nemocnici alebo pôrodnici, môžete si za aplikáciu epidurálky zaplatiť od 70 do 200 eur. 

Úspešnosť epidurálnej analgézie

mamička so svojím novorodeniatkom

Epidurálka je na Slovensku žiadaná čoraz viac, avšak počas covid ochorenia boli nemocnice a hlavne lekári tak preťažení, že nebolo možné kedykoľvek analgéziu podať.

Výsledky podania epidurálnej analgézie sú však veľmi pozitívne. “Vychádzajúc z údajov z popredných pracovísk nízke dávkovanie uspokojilo 85% rodičiek, 10% bolo čiastočne spokojných, 5% nespokojných. Nespokojnosť s epidurálnou analgéziou môže byť spôsobená nesprávnym načasovaním, niektoré ženy porodili do 20 minút po zavedení epidurálnej cievky, a tak sa nemohol prejaviť účinok,” píšu v prospekte Informácia o pôrodnej epidurálnej analgézie