Predstavte si, že vás čaká udalosť, na akej sa nevyskytujete pravidelne. K tomu patrí aj výber takého outfitu, aký sa vám hodí a v ktorom sa cítite dobre, no pri pohľade do skrine si uvedomíte, že nemáte si čo obliecť. Nebudeme sa pýtať, či sa vám už niečo podobné stalo. Odpoveď poznáme so skoro stopercentnou istotou. Tento článok bol inšpirovaný podobnými situáciami, a bude vašim priateľským poradcom pri výbere tých správnych kúskov z vášho šatníka alebo kúpe úplne nových.
Ale kam vlastne idete?
Pokiaľ na dress code myslíte len v prípade, že je prísne stanovený na pozvánke na konkrétny event, váš postup plánovania outfitov nemôžeme schvaľovať bez výhrad. Každá situácia má svoje požiadavky v kontexte oblečenia. (Áno, aj rôzne každodenné, akurát tie zvládame intuitívne a automaticky.) Keď musíte čeliť takej, pri ktorej sa neviete rozhodnúť pre správne kúsky, v prvom rade zadefinujte, na aký typ udalosti sa chystáte. Rande? Pracovný pohovor? Stretnutie s kolegami na diskotéke alebo v elegantnej reštaurácii? Tak, a hneď ste bližšie k úspechu.
Pre pravidlá obliekania si teraz privolajte na pomoc internet. Nemusia to byť len blogy, odborné články alebo profily na sociálnych sieťach zamerané na módu. Výhodou doby online obchodov s oblečením je prehľadnosť, ktorú v mnohých prípadoch môžete využiť i ako „poradňu“. Napríklad, na answear.sk nájdete okrem klasických filtrov (veľkosť, farba, cena) aj rozdelenie na základe typu udalosti, aktivity, materiálu, dokonca aj druhu výstrihu. Takéto funkcie vás potešia i pri ďalších podmienkach výberu outfitu, čítajte teda ďalej.
Ale čo sa vám naozaj hodí?
Možno, že poznáte klasickú typológiu postáv, ktorá telesné schránky žien rozdeľuje na hrušky, jablká, presýpacie hodinky, obdĺžniky a jahody/poháre. Odporúčania v rámci tohto členenia neberte ako prísne pravidlá bez možnosti kompromisov. Namiesto otázky „Čo potrebujem zmeniť?“ si položte radšej „Čo chcem zvýrazniť?“ Napríklad, ak ste sa doteraz sústreďovali na maskovanie brucha, pozornosť preneste z tejto časti svojho tela na tie, ktoré túžite ukázať svetu.
Veľa vám prezradí aj spätná väzba vášho okolia. Spomeňte si na to, kedy ste dostali prekvapivo veľa komplimentov týkajúcich sa vášho výzoru. Čo ste mali vtedy oblečené? Podobným pomocníkom môžu byť aj štylisti takých slávnych ľudí, na ktorých sa podobáte. Sledujte, aké outfity nosia, ktoré farby uprednostňujú a či sa u nich nejaký strih často opakuje.
Štýl? To je, keď máte čo povedať
Okrem tohto rečníckeho (ale pravdivého) nadpisu by sme slovo „štýl“ mohli opísať ešte rôznymi inými spôsobmi. Každopádne, ide o prvok spájajúci všetky vaše outfity do jedného vizuálneho celku, a to:
– s ohľadom na konkrétnu udalosť,
– v súlade s tým, čo sa vám hodí,
– v rámci súčasných trendov.
V predchádzajúcej časti tohto článku sme vyzdvihli spätné väzby vášho okolia. Pri určení štýlu upriamte pozornosť na to, v čom sa cítite najlepšie vy. Nemusia to byť len vaše vlastné kúsky. Vytvorte si moodboard, pozbierajte fotky outfitov, dámskych tričiek, šiat či nohavíc, ktoré by ste si s najväčšou radosťou obliekli. To vám krásne naznačí hranice vášho vlastného štýlu.
Niektoré pravidlá platia vždy a všade
Podľa predchádzajúcich riadkov pri výbere dôležitého outfitu dôležité je oprieť sa o 3 základné piliere:
- dress code,
- kompatibilita s vašimi vonkajšími charakteristikami,
- váš vlastný štýl.
Existujú však také pravidlá, ktoré by ste mali dodržať vždy:
– dbajte na čistotu oblečenia aj seba,
– poškodené kusy si neoblečte, kým nie sú opravené,
– výberu obuvi venujte rovnakú pozornosť ako oblečeniu,
– cíťte sa vždy pohodlne a príjemne.
Zdroj fotiek: Pexels