Strie odborne nazývané “striae” trápia takmer každú ženu. Okrem nepekného vzhľadu pokožky sa môžu podpísať aj na psychike ženy. Môžeme vôbec zabrániť ich vzniku? A čo je dobré na strie?

Čo sú to strie?

Mladá mamička po tehotenstve stojí a ukazuje na bruško plné strií

Strie sú menšie jazvy, ktoré vznikajú v podkoží nášho tela. To sa nachádza v nižšej vrstve koži nazývanej aj zamša. Jazva je najskôr tvorená z ciev, ktoré sú ružovej až fialovej farby. Neskôr jazvu drží spojivové tkanivo bez pigmentového zafarbenia.

“Najskôr sa javia ako lineárne ružové lézie ( striae rubrae), ktoré sa vyvíjajú do ľahko stiahnutých bielych jazvičiek,” vysvetlila lekárka MUDr. Alena Stumpfová v lekárskom článku Ako sa správne starať o jazvy a strie.

Strie môžu byť drobné, ale i väčšie. Väčšinou sa jedná o lineárne pásiky, ktoré sa nachádzajú vedľa seba vo väčšom množstve. Šírka strií môže byť rôzna od pár milimetrov až po centimetre. Na dotyk sú hladké, avšak vyvýšené v miernom hrbolčeku.

Ak sa v rovnakej časti objavuje aj celulitída, nemusí vždy súvisieť so striami, a to i napriek tomu, že celulitída a strie idú častokrát “ruka v ruke”.

Kedy a prečo vznikajú strie?

strie na tehotenskom brušku

Najčastejšie vznikajú strie v tehotenstve, ale objaviť sa môžu aj strie v puberte. Novopečené mamičky majú často tiež strie po pôrode. Ak si predstavujete, že estetickou vadou trpia len ženy, ste na omyle, strie u mužov sú totiž úplne bežné.

Dôvodov prečo sa nám na koži objavujú nepekné, esteticky odpudivé strie je viacero. Hlavným z nich je rýchle naťahovanie kože, ktorá sa nedokáže promptne prispôsobiť novým podmienkam na tele a na koži vznikajú trhliny v podobe strie.

Za vznikom strií stojí tiež rýchly rast v puberte. Niektoré deti vyrastú doslova z mesiac na mesiac a koža sa následne “ozýva” prostredníctvom strií.

Svoje o striách vie tiež obezita, pri ktorej je koža nadmerne namáhaná. Rovnakým problémom trpia ľudia, ktorí príliš rýchlo schudnú, alebo často striedajú váhu.

“Za vznikom strií stoja hormonálne zmeny napríklad Cushingova choroba, dlhodobá liečba kortikoidmi a až v 80 % sa objavujú u tehotných žien. Jazvy blednú niekoľko mesiacov až do 2 rokov a úplne sa nezahoja,”  vysvetlila lekárka MUDr. Alena Stumpfová v lekárskom článku Ako sa správne starať o jazvy a strie.

Ak stoja za striami hormóny, koža stráca pružnosť a stáva sa tenšov. Hormonálna nestabilita môže stáť aj za stratou kolagénu a elasténu, ktoré sú pre pevnosť kože veľmi potrebné. Pre hormóny môže rovnako na našom tele kolísať váha a koža opäť praská.

Strie vznikajú aj kvôli genetickej predispozícii. Vyvoláva ich tiež stres či fyzické namáhanie kože. Pri strese sa vylučuje kortizol, pri ktorého nadmernom vylučovaní stráca kožu elasticitu.

Kde najčastejšie vznikajú strie?

Ženská ruka drží tukovú celulitídu a strie na nohe

Strie môžeme vidieť na rôznych častiach tela. Tvoriť sa môžu už aj u detí od 5 rokov. K veľmi častým patria strie na zadku, strie na bruchu, strie na prsiach a strie na stehnách. 

Strie na bicepsoch alebo strie na lýtkach sa častejšie vyskytujú u mužov. U žien sú to skôr prsia alebo strie na bokoch. V niektorých prípadoch sa môžu strie objavovať aj na chrbte. 

Ako sa zbaviť strií?

strie na koži tehotnej ženy

Čo pomáha na strie po pôrode? Ktoré prípravky na strie sú najlepšie? Tieto otázky patrí k najviac vyslovovaným a ženy či muži skúšajú na strie naozaj všetko možné. Zbaviť sa ich totiž nie je vôbec jednoduché. Vo väčšine prípadov dokonca panuje názor, že ich môžeme zmierniť, ale nie úplne odstrániť.  

Prevencia

Detailný záber na trup mladej tehotnej modelky nanášajúcej krém na brucho, aby sa zabránilo vzniku strií.

Odstránenie strií je beh na dlhú trať. Oveľa jednoduchšie bude ak sa zameriate na prevenciu a striám sa tak úplne vyhnete.

Okrem skokovému priberaniu a chudnutiu sa vyhnite nezdravej strave plnej vyprážaných jedál. Dodržiavajte dostatočný pitný režim. Denne musíte vypiť okolo 2 až 3 litrov tekutín. 

Alfou a omegou v prevencii proti striám je krémovanie, čiže hydratovanie pokožky. Pokožka zostane elastická a nebude suchá.

Krémy na strie

Kozmetička dáva žene na stehno epilačný vosk

V prípade, že sa nám už strie na pokožke objavili, na ich zjemnenie sa najčastejšie používajú krémy. V lekárňach a obchode nájdete krém na strie po pôrode, ale tiež krém na strie pre tehotné.  

Konzistencia výrobkov býva rôzna a poslednú dobu ženy často vyhľadávajú aj gél na strie. Tie majú často príjemný chladivý účinok, ktorý je výborný na prekrvenie pokožky.

Krém na už vzniknuté strie by mal určite obsahovať kolagén, elastín či kyselinu hyalurónovú. Krémy na jazvy a strie majú rôzne zloženia a čoraz častejšie sa hovorí aj o účinkoch kyseliny askorbovej inak povedané vitamínu C. 

Krémy na strie nájdete tiež na fórach či recenziách, kde ľudia vo veľkom spomínajú tretinoínový krém.  Ten obsahuje kolagén a dodáva pokožke pružnosť. K výborným “mastičkám” na strie patrí tiež kakaové maslo alebo krémy s prídavkom oleja.  

Peeling na strie

K zjemneniu kože a zmierneniu strií pomáhajú peelingy. Môžete ich na telo nanášať počas sprchovania alebo vo forme zábalu. Túto formu môžete využívať aj na odstránenie strií na zadku, kde bývajú strie veľké.

Veľký boom poslednú dobu zaznamenali aj peelingové oleje, ktoré sú plné minerálom a majú drsnejšiu textúru ako klasické peelingy. Takéto výrobky nájdete pomaly v každej drogérii.

Odstraňovaniu strií sa venujú aj v kozmetických salónoch, či kožných ambulanciách. Najviac používaná je dermabrázia či mikrodermabrázia. Jedna sa o šetrné zákroky, ktorými sa odstraňuje vrchná časť kože. Pokožka má krajší vzhľad a menšie strie môžu úplne vymiznúť.

Olej na strie

Ženy v snahe o krajšiu pokožku a odstránenie strií hľadajú rôzne prípravky. Pojem celebrity a strie býva v tejto oblasti úplne bežný a ľudia vkladajú veľké nádeje do ich inšpirácií.

Práve mnohé známe osobnosti odporúčajú na strie oleje. K najlepším patrí ricínový olej na strie. Ten pomáha zmierňovať jazvičky ale tiež strie, vrásky či ryhy. Niektorým pomáha tiež vazelína na strie, ktorá je však veľmi mastná, čo môže niekomu prekážať.

K bojovníkom proti striám sa radí tiež levanduľový olej, mandľový olej a harmančekový olej. K obľúbeným patrí aj čajovníkový olej, ktorý má protizápalové účinky. 

Laser na strie

Laserová epilácia, terapia odstraňovania chĺpkov

V modernej medicíne a estetickej liečbe sa vo veľkom využíva liečba laserom. Výborné výsledky sú často zobrazované fotografiami strií pred a po zákroku. Prístroje na strie nájdete väčšinou v ambulanciách alebo v súkromných klinikách.

Napríklad na odstránenie strií na prsiach či zadku sa používa C02 frakčný laser či mikroihličková rádiofrekvencia. Zákroky sľubujú opravu zničenej elasticity kože až do hĺbky takmer 4 mm.

Známa je tiež pulzná laserová terapia, ktorá podporuje vznik kolagénu a elastínu. Excimerový laser zas produkuje melanin, vďaka ktorému sa biele strie prispôsobia farbe pokožky.

Kyselina hyalurónová

Procedúra omladenia v salóne kozmetičky. Lekár a žena, kozmetická chirurgia proti vráskam

Používanie kyseliny hyalurónovej v estetickej  medicíne sa presunulo tiež na liečbu strií. Kyselina hyaluronová sa zavádza priamo do strií, ktoré by mali postupne splynúť s pokožkou.

Ak sa bránite invazívnym zákrokom na koži skúste séra so 100 % kyselinou hyalurónovou alebo telové mlieka s prídavkom tejto zložky. 

Masáž na strie

Dostupným a lacným spôsobom ako zmierniť strie, alebo predchádzať ich vzniku, je praktizovanie masáže. Návody na masáže nájdete nielen na internete ale aj v rôznych informačným letákoch, ktoré nájdete u svojho kožného lekára. 

Na masáž nemusíte využívať len krém či olej s rukami, ale čoraz viac je v kurze dermaroller na strie. Môžete ich používať spolu s krémom či olejom, ktorý vďaka masážnej pomôcke lepšie prenikne do hlbšej vrstvy kože. 

Domáce recepty na strie

Recepty z našich kuchýň či domov sú veľmi účinné a patria k výborným bojovníkom proti striám. Okrem aplikovania aloe vera na strie či šípkového oleja ženy odporúčajú tiež peeling z nastrúhaných zemiakov či olivový olej zmiešaný s citrónovou šťavou. 

K účinným prostriedkom patria jednoznačne vajíčka, ale predovšetkým vaječné bielka, ktoré obsahujú proteíny. Bielka môžete použiť ako masku, ktorú následne z tela osprchujete.

Otužovanie

  Ázijská žena sa sprchuje

Aj keď zrejme neexistuje spôsob ako strie zakryť, alebo ako sa strií úplne zbaviť, môžete predchádzať ich vzniku otužovaním. 

Nemusíte hneď skákať do studeného potoka či jazera. Na začiatok bude stačiť ak začnete striedavo púšťať teplú a studenú sprchu, ktorá nádherne prekrví pokožku.

Cviky na strie

Ak sa stále pýtate čo na strie na zadku či stehnách a bruchu, skúste cviky. Pohyb pomáha náchylným partiám v boji so striami a má rovnako výborné preventívne účinky. 

Najlepšie sú cviky s vlastným telom, ale veľmi využívaná je tiež joga, pri ktorej máme napnuté takmer všetky svaly. Z jogových pozícií je výborná kobra, strecha či krava.

Liečba svetlom

Strie a ich liečba sa vykonáva tiež využitím svetloterapie alebo fototerapie. Strie po tomto zákroku takmer vymiznú. Zákrok sa vykonáva na klinikách alebo ambulanciách.

Plastická operáciá

Chirurgovia vykonávajúci operáciu na operačnej sále v nemocnici

Ak vás strie trápia natoľko, že vám narúšajú psychickú pohodu, môžete podstúpiť plastickú operáciu, pri ktorej sa odstraňuje nadbytok kože a tuku. Využívané sú abdominoplastika či iné spôsoby v plastickej chirurgii.