Kurie oko latinsky nazývané clavus sa objaví raz za čas u takmer každého z nás. Nepríjemné zhrubnutie kože siaha často až k nervom, a odstránenie kurieho oka nepatrí k príjemným záležitostiam. Ako sa najlepšie popasovať s kurím okom? A čo znamená kurie oko pre tehotné či deti? 

Čo je to kurie oko ?

Poranenie nohy. Masáž bolavých chodidiel.

Kurie oko je nahromadená zhrubnutá koža s miernym žltkastým zafarbením a čiernou bodkou uprostred s priemerom približne 1 cm. Pre kurie oko je charakteristický koreň, ktorého tkanivo zväčša siaha až k nervom, preto pri ňom častokrát pociťujeme bolesť.

Kurie oko býva na dotyk veľmi tvrdé a suché. “Vzniká najčastejšie tlakom obuvi a ortopedickými vadami nad drobnými kĺbami nôh. Kurie oko je tvorené kuželovitou tlakovou hyperkeratozou, ktorá sa najlepšie odstraňuje po kúpeli,” napísala lekárka Helena Aksamítová v článku o kožných chorobách.

Kurie oko vzniká na miestach kde je koža vystavená najväčšiemu tlaku ako sú napríklad nohy a v niektorých prípadoch aj ruky. Za kurím okom môže stáť rovnako zlá obuv. Koža na postihnutom mieste je zväčša odumretá a kurie oko vzniká práve vtedy, keď si suché miesta neošetrujeme.

Lekári rozlišujú viacero druhov kurieho oka. K najznámejším patrí tvrdé kurie oko, mäkké kurie oko, kurie oko s nervami či väčšie kurie oko v skupinách. Čo sa týka kurieho oka a prenosu, nepatrí k infekčným ochoreniam a teda je neprenosné.

Ak budeme kurie oko ignorovať vráti nám to v podobe neustáleho dráždenia, začervenania či krvácania. Zapálené kurie oko môže neskôr prejsť do hnisania čo spôsobuje veľkú bolesť.  

Ako vyzerá kurie oko?

Nohy, masť a kurie oko

Pri identifikovaní kurieho oka sa častokrát stáva, že si ho zameníme s bradavicou alebo mozoľom. Kurie oko sa prejavuje ako tvrdá, suchá koža s miernym zažltnutím vyskytujúce sa skôr na nohách, kdežto bradavica je vypuklejšia a pripomína bezfarebné znamienko. Môže sa nachádzať na nohách, rukách ale aj krku či tvári.

Rozdiel medzi bradavicou a kurím okom je tiež v prejave bolesti. Kým kurie oko bolí, bradavica býva bezbolestná, až kým sa nepoškodí. Bradavica sa tiež na rozdiel od kurieho oka ľahko po poškodení prenáša na iné miesto tela. 

Kurie oko býva veľmi podobné mozolu, ktorý je tiež suchý a tvrdý. Na rozdiel od neho však nemá v strede čiernu bodku, ktorá je príznačná pre koreň kurieho oka. Ak si nie ste istý môžete si pozrieť obrázky kurieho oka, alebo navštíviť lekára, ktorý určí o aký problém sa jedná.

Kde býva kurie oko?

unavená mladá žena v spoločenskom oblečení, ktorá sedí v kresle a masíruje si chodidlo na zmiernenie bolesti, pretože má po celý deň topánky na vysokom podpätku.

Ako sme už spomenuli vyššie, najčastejšie býva kurie oko na nohe, a to v oblasti chodidiel. Kurie oko na päte či kurie oko na prste nohy sa objavuje u ľudí častejšie, avšak známe sú aj prípady kurieho oka medzi prstami na nohe. 

Postihnuté miesto sa môže objaviť tiež na rukách, aj keď sa jedná o menej takýchto prípadov. Objaviť sa môže kurie oko na ruke alebo kurie oko na prste ruky. Bežné býva tiež kurie oko na dlani. 

Kurie oko môže zo začiatku sprevádzať nepríjemné svrbenie, ktoré po zviditeľnení začne mierne bolieť. Odumreté kožné bunky sa niekedy môžu sfarbiť až do sivej farby. 

Ako sa odstraňuje kurie oko?

Pedikúra v salóne krásy. Starostlivosť o nohy.

Keď sa nám objaví kurie oko, ihneď rozmýšľame ako sa tejto bolestivej chybičky zbaviť a čo najviac pomáha na kurie oko. Ak sa rozhodnete pre liečbu kurieho oka doma, nezabudnite si postihnuté miesto pripraviť na zákrok.

Pred odstránením kurieho oka by sme mali nohám dopriať horúci kúpeľ so zmäkčujúcou soľou. Následne by sme mali čo najlepšie odstrániť stvrdnutú kožu pemzou, elektrickou brúskou na nohy či škrabkou. 

Po domácej pedikúre si môžete vybrať jednu z nasledujúcich možností ako sa jednoducho zbaviť kurieho oka. 

Domáce zmrazenie kurieho oka

Pomôcky na domáce zmrazenie nájdete v lekárni, kde vám predajú balenie, ktoré obsahuje nádobku s aerosólom, penovým aplikátorom, pilníkom a špeciálnymi náplasťami. 

Technológia je podobná ako používajú lekári v ambulanciách. Mnohí ľudia si túto metódu pochvaľujú a považujú ju za najúčinnejší spôsob ako vyhubiť kurie oko doma.  

Babské recepty na kurie oko

Žena v salóne krásy na pedikúre a masáži chodidiel.

Pri hľadaní spôsobov ako vylúpnuť kurie oko nájdete mnoho skúseností s domácou liečbou kurieho oka, ktoru podstúpili ľudia doma. Niektorí odporúčajú banánovú šupku na kurie oká, alebo rozmiešanie banánu s cesnakom, ktorým kurie oko potrieme. 

Dobrý je vraj aj cesnak či cesnakový olej na kurie oko. Na kurie oko vám podľa niektorých pomôže aj lepiaca páska, ktorú necháte na mieste 5 dní a následne kožu zapilnikujete. Oba kroky by ste mali opakovať až do doby, kým kurie oko nezmizne.

K domácim receptom na kurie oko patrí tiež striedka chleba napustená octom, kašu môžete nechať pôsobiť aj cez noc a zhrubnuté miesto následne ošetrite pemzou. V kombinácii s octom vraj pomáha aj cibuľa či citrónová šťava.  

Roztok na kurie oko

Žena lieči pomocou pipety dehydratovanú pokožku na nohách

V lekárni nájdete tiež rôzne vodičky na kurie oko alebo tinktúry, ktoré sú veľmi účinné. Tinktúru zväčša stačí nanášať na postihnuté miesto po kúpeli a následne ho po niekoľkých dňoch vyberieme pilníkom. 

Najpoužívanejšie su roztoky s kyselinou salicylovou. Tú by ste ale nemali používať aj trpíte poruchami cirkulácie či cukrovkou. Roztok s kyselinou salicylovou sa nesmie dostať na zdravú kožu, preto by sme okolie pokožky mali chrániť vazelinou.

Ponožky na kurie oko

Veselé smejúce sa dievča v bielych ponožkách, ktorén účinkujú proti kuriemu oku.

Dostupné v predaji bývajú na kurie oko aj zmäkčujúce ponožky. Pred ich nasadením by sme však mali mať opäť nohy poriadne ošetrené. 

Ponožky majú exfoliačný účinok a bývajú napustené špeciálnymi látkami. Ponožky zväčša nosíme na nohách asi dve hodiny a následne do týždňa by sa malo kurie oko z koži vylúpnuť. “Ponožkovú kúru” môžeme opakovať jedenkrát za mesiac.

Bylinky na kurie oko

Perfektný prípravok na kurie oko si môžete pripraviť aj doma. Jedná sa o bylinkové roztoky či maste, ktoré zvládnete aj bez odbornej pomoci. K najznámejším patrí lastovičník na kurie oko, ktorý sa nachádza tiež v mnohých prípravkoch z lekární. 

Výborným na kurie oko je tiež repík, ktorého odvar si môžete prikladať tampónom na kurie oko. 

Priaznivé účinky má tiež rozchodník, ktorého šťavou zo stonky si potriete postihnuté miesto. Výborným na kurie oko je tiež propolis, ktorý natierate na kurie oko dvakrát denne. 

Pero na kurie oko

Ďalším zo spôsobov ako na kurie oko je tiež použitie pera. Pero na kurie oko obsahuje účinné zložky ako čajovník či kyselinu salicylovú. Používať by ste ho mali po dobu 4 dní a následne by malo dochádzať k odlupovaniu pokožky.

Tyčinka na kurie oko väčšinou obsahuje v balení tiež škrabku, ktorou si kurie oko po liečbe odstránite. Pero patrí k najúčinnejším spôsobom ako sa zbaviť kurieho oka, ktoré je veľmi bolestivé. 

Masť na kurie oko

Mladá žena s ryšavými vlasmi si natiera v posteli svoje chodidlá

Veľmi vyhľadávaným výrobkom na kurie oko v lekárni bývajú maste s rôznymi prísadami. Najviac používaná je opäť kyselina salicylová, ale úspech má aj kyselina mliečna.

Ak sa pýtate ako odstrániť kurie oko doma môžete využiť tiež maste, ktoré obsahujú umelú močovinu. Tá sa využíva najmä na bolestivé kurie oká, ale tiež na otlaky. Kurie oko je po nanesení balzamu mäkšie a ľahko sa odstráni.

Rôzne maste a gély na kurie oko obsahujú aj mnohé regeneračné prísady, ktoré revitalizujú pokožku po zákroku. Jedným z nich je tiež silica z borovicovej živice, ktorá pekne regeneruje poškodenú pokožku po kurom oku a pôsobí tiež antisepticky.   

Lekár a kurie oko

Ak si netrúfate vybrať kurie oko v domácom prostredí a nevyhovuje vám žiadny z popísaným liekov na kurie oko, môžete navštíviť lekára, ktorý vám kurie oko odstráni pomocou tekutého dusíka. 

Ak je prípad vážnejší môže vám lekár odporučiť chirurgické odstránenie, ktorá sa robí len pri lokálnej anestéze. Zákrok je jednoduchý, no niekoľko dní by ste si mali dávať na nohu pozor. 

Kurie oko u detí

Matka a dcéra ukazujú nohy vyložené na mäkkej vlne

Kurie oko sa môže objaviť aj na nohe u detí. Pozor by sme preto mali dávať na obuv, aby nebola menšia a deti zbytočne netlačila. Zvoliť treba kvalitné materiály, ktoré sú ľahko vetrateľné a noha v nich môže dýchať. 

Ak sa pýtate čo na kurie oko u detí, mali by sme byť opatrnejší. Ak sa rozhodnete pre liečbu doma, mali by ste skúsiť najskôr bylinnú formu alebo náplaste, ktoré nalepíte deťom na noc.

Ak si nie ste istí či sa jedná o kurie oko radšej navštívte odborníka, ktorý určí o čo sa jedná a ako problém riešiť. 

Kurie oko v tehotenstve

Záber na tehotnú ženu sediacu v jógovej pozícii na červenej karimatke.

Mnohé mamičky sa pýtajú čo robiť keď sa objaví kurie oko v tehotenstve. Nie je potrebné robiť žiadnu paniku, keďže kurie oko nemá vplyv na zdravie dieťaťa a nijak neohrozuje plod. 

V lekárni je potrebné upozorniť, že ste tehotná a odborník vám odporučí len tie zložky prípravku, ktoré neškodia dieťatku. Lekári hovoria aj o možnosti liečby dusíkom, avšak najlepšie bude ak sa informujete u svojho lekára. 

Prevencia a kurie oko

Biele tenisky v jesennom počasí. Vhodná obuv.

Najlepším liekom na kurie oko je však prevencia. Mali by ste sa vždy s láskou starať o svoje nohy, chodidlá a dodržiavať základné pravidlá:

  • Obuv si vyberajte precízne, aby vás netlačila a nebola vám príliš tesná
  • Do topánok používajte mäkké vložky
  • Používajte krémy na chodidlá so zmäkčujúcim účinkom 
  • Odumretú kožu vždy odstraňujte pemzou, peelingom či pilníkom 
  • Doprajte nohám raz za čas kúpeľ spolu s hydratačnou maskou