Máte pocit, že ste tehotná, ale meškajúca menštruácia sa napokon dostavila? Môže ísť o biochemické tehotenstvo, ktoré je medzi ženami častým javom. Ako spoznať biochemické tehotenstvo a prečo vlastne vzniká?
Čo je biochemické tehotenstvo?
Biochemické tehotenstvo je v podstate potrat v rannom štádiu tehotenstva. „Ide o veľmi skorý potrat, ku ktorému dôjde počas prvých piatich týždňov tehotenstva,“ vysvetľujú v odbornom článku o chemickom tehotenstve a dodávajú, že biochemické tehotenstvo sa objavuje tak skoro, že si ho mnoho žien ani nestihne všimnúť.
Takéto tehotenstvo môže zachytiť tehotenský test v skorých štádiách gravidity, ale na ultrazvuku nie je prakticky nič vidieť. Biochemické tehotenstvo je tehotenstvo trvajúce do 5. až 6. týždňa, ktoré končí silnou menštruáciou.
Chyba pri vývoji oplodneného vajíčka zväčša nastáva pri uhniezďovaní do maternice, kedy sa vajíčko neuhniezdi a namiesto vývoja embrya a placenty dochádza k včasnému potratu.
Aj z tohto dôvodu sa budúcim mamičkám odporúča prvá návšteva u gynekológa až po 6. až 8. týždni tehotenstva, kedy dokáže lekár prostredníctvom ultrazvuku zachytiť gestačný vak, srdcové ozvy plodu či žlté teliesko.
Ako spoznať biochemické tehotenstvo?
Spoznať biochemické tehotenstvo je pre ženu veľmi náročné, keďže ide o úplne prvé týždne tehotenstva. Takéto tehotenstvo si všimnú väčšinou ženy, ktoré sa dlhodobo snažia o bábätko a dôkladne sledujú svoje telo.
Zmeny si všimnú aj páry, ktoré podstupujú umelé oplodnenie. „Tieto tehotenstvá sú pozorne sledované a je pravdepodobné, že sa biochemické tehotenstvo podarí zachytiť odborným vyšetrením,“ vysvetľujú vo vyššie spomínanom článku.
Biochemickým tehotenstvom ste si mohli prejsť tiež v prípade, že sa u vás objavujú neisté príznaky tehotenstva, ako napríklad meškajúca menštruácia, bolestivé prsníky, bolesť v podbrušku či nafúknuté brucho. Všetky príznaky sa však pomaly vytratia s prichádzajúcou menštruáciou, ktorá je po biochemickom tehotenstve veľmi silná a často aj bolestivá.
Pri biochemickom tehotenstve sa pokojne môže stať, že tehotenský test ukáže pozitivitu, pričom druhá čiarka je na teste len veľmi slabo viditeľná. Dôvodom je, že aj pri tomto type tehotenstva embryo produkuje tehotenský hormón HCG. HCG je pri biochemickom tehotenstve iba v malej miere, ktorá postupne klesá.
V prípade, že si nie ste tehotenstvom istá, je lepšie si o pár dní test zopakovať. Okrem pozitívneho tehotenského testu patria k príznakom biochemického tehotenstva aj nasledovné:
- menštruácia prichádza o takmer týždeň neskôr,
- menštruácia je intenzívnejšia ako inokedy,
- týždeň pred menštruáciou spozorujete niektoré príznaky tehotenstva,
- tehotenský test je pozitívny, ale lekár nevidí na ultrazvuku žiadne zmeny.
Príčiny biochemického tehotenstva
Príčiny biochemického tehotenstva sú väčšinou chybami genetiky. „Takéto tehotenstvo vzniká v dôsledku chromozomálnych abnormalít. Embryo má pri biochemickom tehotenstve zväčša vyšší alebo nižší počet chromozómov, ktorých je za normálnych okolností 46,“ vysvetľujú v odbornom článku o tom čo je a ako spoznať biochemické tehotenstvo.
Vo všeobecnosti pri biochemických tehotenstvách platí, že čím závažnejšie genetické poruchy embryo má, tým skôr prichádza potrat.
Kedy sa zvyšuje šanca na biochemické tehotenstvo?
Aj keď sa biochemické tehotenstvo spája s genetickým problémom, odborníci v spomínanom článku upozorňujú, že šanca na skorý potrat sa môže zvýšiť v prípade, ak:
- máte viac ako 35. rokov a ste bezdetná,
- máte atypický tvar maternice,
- maternica má abnormálnu výstelku,
- máte problémy s hormonálnym profilom,
- prežívate často zápaly a infekcie,
- prekonali ste nádor na maternici,
- máte poruchu zrážanlivosti krvi,
- máte autoimunitné ochorenie,
- trpíte poruchou štítnej žľazy,
- máte nízku hmotnosť,
- prežívate stres, fajčíte, alebo drogujete,
- má muž zlý spermiogram.
Prečo dochádza k biochemickému tehotenstvu opakovane?
Pri biochemických tehotenstvách častokrát prebieha diskusia o ich počte, keďže sa nezaznamenávajú do štatistík potratov. Chýbajú tak ucelené dáta, ktorých by sa mohli odborníci držať.
V mnohých prípadoch väčšinou ženy, ktoré prežili biochemické tehotenstvo, nemajú problém s ďalším otehotnením a následným donosením bábätka. Ak ale máte pocit, že ste prekonali biochemické tehotenstvo, mali by ste si pred ďalším otehotnením dopriať oddych a dôslednú regeneráciu.
V prípade, že sa vám nedarí otehotnieť a každý mesiac prežívate príznaky podobné biochemickému tehotenstvu, mali by ste vyhľadať odbornú pomoc. Okrem problému s genetikou môžete trpieť vyššie spomenutými ochoreniami, ktoré bránia správnemu počatiu.
Tehotenstvo po biochemickom tehotenstve
V prípade, že ste prežili biochemické tehotenstvo a nemáte vážne ochorenia či genetické poruchy, nemali by ste mať problém s ďalším otehotnením. Podľa odborníkov sú po biochemickom tehotenstve šance na otehotnenie vysoké a páry by nemali s počatím zbytočne dlho čakať.
Po biochemickom tehotenstve majú ženy vo väčšine prípadov klasický menštruačný cyklus s ovuláciou a do mesiaca či dvoch sa im podarí opäť otehotnieť.
„Mať jedno chemické tehotenstvo neznamená, že nemôžete donosiť dieťa do termínu. Mnoho ľudí, ktorí zažili skoré potraty, pokračuje v úspešných tehotenstvách,“ vysvetľujú v spomínanom odbornom článku o biochemickom tehotenstve.
Smútok a biochemické tehotenstvo
Biochemické tehotenstvo môže v ženách veľmi často vyvolať pocity smútku a úzkosti, ktoré by žiadna budúca mamička nemala podceňovať, alebo sa za ne obviňovať.
„Biochemické tehotenstvo môže viesť k rôznym stupňom smútku zo straty. V niektorých prípadoch ženy pociťujú malý smútok, u iných zas môže byť intenzívnejší. Rovnako v poriadku je nebyť depresívny a celú situáciu brať s nadhľadom. Každá žena reaguje na biochemické tehotenstvo inak,“ píšu v článku Čo je to biochemické tehotenstvo.
V každom prípade, by ste sa za svoje pocity nemali hanbiť a v prípade potreby vyhľadať odbornú pomoc. Odborníci zároveň varujú ženy pred príliš častým a skorým testovaním tehotenským testom, ktoré je v prípade dlhodobého snaženia sa o bábätko stresujúce. Páry sa tak dostávajú pod tlak, ktorý môže následne zabrániť prirodzenému počatiu.
„Dnešné tehotenské testy dokážu zachytiť zvýšenú hladinu hormónov veľmi skoro, už 10 dní po oplodnení, čo môže byť problémom. Príliš veľa sa testujeme a kontrolujeme a keby sme to nerobili, mnoho problémov by sa samo vyriešilo, pretože by ženy nezažívali zbytočný stres,“ vysvetlila Kristína Zemánková v článku Bola som vôbec tehotná?
Som lekárka a autorka niektorých článkov v magazíne Rodinka spolu. Vyštudovala som Univerzitu Komenského v Bratislave a v súčasnosti pracujem ako lekárka na Klinike pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny v DFN v Košiciach. Okrem toho som aj aktívnou mamičkou, ktorá rada cestuje, cvičí a podporuje zdravý životný štýl.