Nedarí sa vám kojiť bábätko prirodzenou cestou a musíte sa spoliehať na odsávanie materského mlieka? Ak nechcete zažívať trápenie, osvojte si našich 10 tipov ako odsávať mlieko ručnou odsávačkou.

Narodenie dieťaťa je veľká zmena pre oboch rodičov a nie vždy ide všetko podľa predstáv. Týka sa to aj kojenia, ktoré často sprevádzajú komplikácie. Ak z nejakého dôvodu nemôžete kojiť, všetky potrebné vitamíny môžete bábätku dodať vďaka odsávaniu materského mlieka. 

Ako správne odsávať materské mlieko?

„Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, aby dieťa prijímalo materské mlieko aspoň 2 roky. Je dôležité pri rozvoji imunitného systému, tráviaceho traktu a mozgu. Vplýva na znižovanie chorobnosti a úmrtnosti u detí do veku 5 rokov, a to aj v rozvinutých krajinách. Dojčenie je najdôležitejší nástroj prevencie infekčných ochorení a podľa najnovších výskumov uverejnených v časopise Lancet znižuje úmrtnosť detí do 3 mesiacov až o 88 %,“ vysvetľuje farmaceutka Perháčová v článku Dojčenie a jeho význam.

V prípade, že idete cestou odsávania mlieka namiesto kojenia, prečítajte si našich 10 základných pravidiel. Tie vám celý proces veľmi zjednoduchšia. 

1. Mlieko odsávajte len vtedy, keď je to potrebné

Materské mlieko je dôležité pre výživu dieťaťa

Ak mlieko odsávate a dieťatko nekojíte, mali by ste mať na to dôvod. Netreba totiž zabúdať, že dojčenie a osobný kontakt s matkou je pre vývoj dieťaťa najlepší. Odsávanie mlieka namiesto kojenia a kŕmenie z fľaše by ste mali realizovať v prípade, ak:

  • máte veľmi tvrdé a naliate prsníky, ktoré potrebujete „odbremeniť“,
  • máte nadbytok mlieka a chcete ho uskladniť,
  • potrebujete zvýšiť objem materského mlieka,
  • v prípade, že je bábätko alebo vy sama chorá a kojenie nie je možné,
  • ste hospitalizovaná a musíte dieťatko na čas opustiť, 
  • alebo ste predčasne porodili a nemôžete bábätko kojiť.

Ak vás zaujíma, kedy odsávať materské mlieko, presný čas odporúčaný nie je.  Niektoré mamičky si odsávajú mlieko krátko pred kojením, aby bábätko ľahšie rozťahalo prsníky. Naopak, odsávanie mlieka po kojení realizujte len v prípade, že máte mlieka nadbytok.

Ľahšie vám pôjde odsať mlieko po teplom kúpeli, ale tiež v noci, kedy sa ho tvorí najviac.

2. Rukou odsávajte materské mlieko iba v malom množstve

Kojenie dieťaťa

Ak ste sa rozhodli, že nebudete len kojiť, tak ako prvá otázka vám určite napadne, ako odsávať mlieko ručnou odsávačkou? Jednou z alternatív je ručné odstriekavanie materského mlieka, ktoré má svoje výhody.

„Ručné odstriekavanie nevyžaduje sterilizáciu pomôcok, je vždy „poruke,“ je k dispozícii vždy a všade. Ani ekonomické hľadisko nie je zanedbateľné. Mnohé mamičky považujú odstriekavanie mlieka rukou za ľahšie a vhodnejšie. Akonáhle zvládnu postup, ich sebadôvera sa zvýši,“ píšu odborníci v pôrodníckom sprievodcovi.

Pri odsávaní materského mlieka by ste mali stláčať prsnú žľazu, ktorá je približne 3 cm od bradavky. Stláčanie by malo byť jemné a nemali by ste odierať bradavku. Prsník by ste mali uchopiť vždy medzi dlaň a palec.

Odsávanie materského mlieka sa používa len v prípade, ak chcete odstriekať malé množstvo mlieka. Ide väčšinou len o rozmasírovanie tvrdých prsníkov. Dôvodom je vysoká náročnosť a nízka efektivita odsávania.   

3. Manuálnu odsávačku zoberiete kdekoľvek

Odsávanie mlieka ručnou odsávačkou

Odsávanie materského mlieka ručnou odsávačkou je jednoduchšie a rýchlejšie oproti ručnému odsávaniu. Výhodou je, že odsávačka je menšia a môžete si ju zobrať kamkoľvek so sebou, zmestí sa tiež do kabelky.

Na výber máte rôzne typy odsávačiek – od ručnej odsávačky s gumovým balónikom po tie s piestovou pumpou. Aj manuálna odsávačka mlieka si vyžaduje pracnejšie používanie a pri odsávaní veľkého množstva mlieka sa neodporúča.

4. Pre dlhodobé odsávanie mlieka použite elektrickú odsávačku

Naučte sa, ako správne odsávať mlieko ručnou odsávačkou

Ak nemôžete z rôznych dôvodov bábätko kojiť a musíte odsávať materské mlieko viackrát za deň, určite by ste si mali zaobstarať elektrickú odsávačku.

Ide o najjednoduchšie odsávanie, keďže prístroj umožňuje presné nastavenie, pre správne odsávanie. Prsník stačí nastaviť do stredu odsávačky a spustiť príslušný režim. 

V súčasnosti sú na výber aj duálne odsávačky, ktoré majú možnosť odsávať mlieko naraz z oboch prsníkov. Tento systém často zvyšuje aj produkciu materského mlieka.

Nevýhodou elektrickej odsávačky je, že je hlučnejšia ako manuálna. Problém tak môže spôsobovať najmä v noci, keď bábätko spí a vy ho nechcete rušiť. 

5. Vyzbrojte sa trpezlivosťou

Pasterizácia materského mlieka

Odsávanie materského mlieka môže ísť zo začiatku ťažšie, a preto je veľmi dôležité, aby bola žena trpezlivá. Výsledky sa ukážu časom, keď si osvojíte techniku. Na začiatku bývajú mamičky nepokojné aj pre malé množstvo odsatého mlieka, čo sa však časom zmení.

Na začiatku si tiež musíte odskúšať, aký typ odsávania je vám najbližší a ktorá odsávačka mlieka je vám najpohodlnejšia. Určite by vám odsávanie mlieka nemalo spôsobovať modriny či odreniny. 

A ako často odsávať materské mlieko? Na začiatku ho odsávajte každé dve až tri hodiny, čiže interval, kedy by sa malo bábätko kŕmiť. Presný čas odsávania nie je určený, aj keď niektorí odborníci odporúčajú odsávať každý prsník približne 10 minút. 

Každej žene však odsávanie môže trvať rôzne dlhý čas a riadiť by ste sa mali pocitom úľavy, ktorý sa dostaví po dostatočnom odsatí prsníka.

6. Nepodceňujte spúšťací reflex

Odsávanie materského mlieka nemusí byť bolestivé

S predchádzajúcim tipom veľmi úzko súvisí aj takzvaný spúšťací reflex. Ak chce mamička správne kojiť, tak aby sa jej mlieko vôbec spustilo sa musí koncentrovať. 

Pre lepšie kojenie bola vyvinutá technika na vybavenie spúšťacieho reflexu. Žena pri nej kombinuje masáž s pozitívnym myslením. Preto sa pred odsávaním materského mlieka odporúča pohodlne sedieť a mať po ruke obľúbený čaj alebo nápoj.

Pred odsávaním môžete použiť na prsníky teplé obklady, alebo si dať teplú sprchu. Výhodou je mať dieťatko blízko pri sebe a cítiť jeho vôňu. Ak máte pri sebe blízku osobu môže vám masírovať chrbát, alebo si vy môžete pred úkonom jemne masírovať prsia. 

7. Dávajte pozor na správne skladovanie odsatého materského mlieka

Prečítajte si, ako odsávať materské mlieko ručnou odsávačkou

Ak máte mlieka nadbytok a chcete si ho odložiť, mali by ste dodržiavať základné pravidlá. Jedným z nich je, že pri odkladaní do chladničky musí byť mlieko aspoň pol hodiny vonku, aby sa ochladilo .

Teplota v chladničke by mala mať okolo 5 °C a materské mlieko by v nej malo byť maximálne 24 hodín. V prípade, že chcete mlieko zamraziť, urobte tak pri teplote – 23 °C. Mlieko by ste mali rozmrazovať opatrne, najskôr uložením do chladničky a neskôr v teplom kúpeli.

Mlieko nikdy nerozmrazujte v mikrovlnnej rúre, ktorá ho nezohrieva rovnomerne.

8. Nevzdávajte sa, ak máte problémy s odsávaním

Odsávanie mlieka odsávačkou

Pri odsávaní mlieka sa môžu objaviť problémy, ktoré by ste mali riešiť s odborníkmi. Jedným z problémov bývajú kvasinky v mliekovodoch a zapálené prsníky, ktoré sú veľmi bolestivé. V tomto prípade by ste mali navštíviť gynekológa.

Problémom môže byť presilený prsný sval, ktorému môže pomôcť vhodná podprsenka, či relaxácia spojená so správnymi cvikmi.

Ak je odsávanie mlieka bolestivé a robia sa vám modriny, mali by ste zmeniť techniku odsávania, vymeniť odsávačku, alebo sa poradiť s odborníkom.

9. Dbajte na zvýšenú hygienu

10 tipov ako na odsávanie materského mlieka

Pri odstriekavaní mlieka by ste mali pamätať na zvýšenú hygienu. Viete, čo sa často dostane do materského mlieka? Baktérie, ktoré sa nachádzajú na zle umytej fľaške, alebo sa vytvoria pri manipulácii s mliekom. 

Fľaša na mlieko môže byť sklenená alebo plastová. Mala by byť vždy vyčistená saponátom a vypláchnutá v horúcej vode. Nádobu vyvárajte aspoň 5 minút vo vriacej vode. 

Hygienu dodržiavajte pred, no aj po odsávaní mlieka. Ruky si umývajte mydlom a prsníky čistou vodou, alebo kvapkami zvyšného odstriekaného materského mlieka. Denne by ste si tiež mali meniť podprsenku alebo aspoň prsné vložky.

Občas nechajte prsníky „vyvetrať“ a dajte si podprsenku dolu. Ak máte opuchnuté prsníky po kojení, k úľave vám môže dopomôcť studený obklad.

10. Osvojte si dôležité pravidlá

Odborníci v pôrodníckom sprievodcovi odporúčajú dodržiavať pravidlá, ktoré vám pri odsávaní mlieka pomôžu a zlepšia kvalitu života. Ide napríklad o tieto cenné rady:

  • mlieko odsávajte čo najviac v súkromí, aby sa vám dostavil spúšťací reflex,
  • zvoľte si techniku odsávania, ktorá vám je príjemná,
  • prsník odsávajte dovtedy, pokým nezoslabne prúd mlieka a následne odstriekavajte mlieko z druhého prsníka,
  • ak nechcete použiť zvyšné mlieko, vylejte ho do umývadla a nemiešajte ho s mliekom z ďalšieho odsávania,
  • v prípade, že sa vám nedarí kojiť a odsávať mlieko ani po konzultácii s odborníkmi, nestresujte sa a siahnite po alternatíve materského mlieka.

Máte aj vy nejaké skúsenosti s odsávaním materského mlieka? Ak áno, ktoré sú tie techniky, ktoré vám najviac v tejto oblasti pomohli? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentároch. Možno tým pomôžete aj našim ďalším čitateľkám.