Sedieť na kuse dreva alebo na zemi, zakrepčiť si okolo ohníka…, toto naše gény poznajú. Sedieť v práci 8 hodín za počítačom, ďalšie 2 hodiny „krepčiť“ doma na sociálnych sieťach…, toto ľudské gény nepoznajú. Odnáša si to najmä chrbtica. Výberom vhodnej kancelárskej stoličky chrbátu značne uľavíme. Ktorá stolička či kancelárske kreslo budú najvhodnejšie?

Dôležitosť správnej kancelárskej stoličky

Lov je energeticky náročný a nebezpečný pohyb. Našich predkov k nemu neviedla usilovnosť, ale prízrak hladu. Aj preto dnes, do veľkej miery z inštinktívneho strachu zo straty energie, radšej pracujeme v kancelárii, než na poli či na stavbe. K tomu vývoj k všeobecnej digitalizácii a automatizácii…, sedieť budeme stále viac.

Riziká dlhého sedenia sú nepochybné: preťaženosť niektorých svalov, iné sú ochabnuté, trpia platničky, kosti, kĺby, prichádzajú bolesti. Riešením je, okrem pohybu, čo najprirodzenejšie sedenie na čo najkvalitnejších kancelárskych stoličkách a kancelárskych kreslách. Či už hľadáte kancelársku stoličku ako zamestnávateľ, alebo si zariaďujete byt, oplatí sa jej venovať veľkú pozornosť. Odrazí sa to na vašom pracovnom výkone i zdravotnom stave.

Parametre kancelárskych kresiel a stoličiek, čo si všímať?

Sme neobyčajne rôznorodí, stoličky to s nami majú ťažké. Našťastie, stačí si otvoriť ponuku internetového obchodu agatanabytok.sk, vďaka ktorej sa pohodlne usadí drobná mladá praktikantka aj starší vysoký robustný pán. Tu sú niektoré z hlavných parametrov:

  • rozmery – šírka výška; kde stolička bude, koľko bude mať miesta?
  • Nosnosť – býva cca 100-180 kg;
  • výšková nastaviteľnosť sedadla – bežne cca 40-60 cm, niekedy s regulovateľným protitlakom;
  • hojdací mechanizmus;
  • doplnky – opierka hlavy, opierka nôh, lakťové opierky a ich výšková nastaviteľnosť, bederná opierka;
  • kolieska – materiál a veľkosť; nepoškriabu vám podlahu, budú fungovať aj na koberci?
  • Hmotnosť stoličky, kresla – 10-25 kg; kto ju bude prenášať?
  • Povrchový materiál.

Ako vybrať kancelárske kreslo – druhy, typy, možnosti

Máte dostatok pohybu a na stoličke budete tráviť len 1-2 hodiny denne? Aj tak dajte prednosť kvalite, hoci je drahšia. Kancelárske kreslo kupujete na viac rokov. A potom…, od nového roka možno pôjdete na home office alebo vášho potomka prijmú na náročnú školu a bude na stoličke tráviť dni i noci štúdiom.

Stolička vám predovšetkým musí umožniť správnu polohu – hlava a chrbtica v jednej línii, voči stehnám v uhle 90°. Platí jednoduchá zásada: čím dlhší pobyt na stoličke, tým vyššia kvalita, tým dokonalejšie ergonomické vlastnosti. Zdravá chrbtica predsa za to stojí!

V ponuke kancelárskych stoličiek a kresiel môžeme rozlíšiť niektoré hlavné druhy:

  • Kancelárska stolička – menšia, nižšia nosnosť, často bez podrúčiek.
  • Kancelárske kreslo – masívnejšie, ťažšie, s vysokým operadlom.
  • Hracia stolička – veľmi prepracovaná ergonómia, vychytávky, ako držiak na pohár, podsvietenie.
  • Konferenčná stolička – spravidla bez koliesok a nastavovania, určená do zasadačiek, čakární.
  • Zdravotná kancelárska stolička-kreslo (balančná) – umožňuje prirodzené držanie chrbtice, pohyb panvy, núti napínať svaly na udržiavanie rovnováhy podobne ako fit lopta.

Zohľadnite aj materiál povrchu. Koža a koženka sú elegantné a štýlové, ľahko sa čistia, ale pri vyšších teplotách sa na nich ľahšie spotíte. Prívetivejšia v tomto smere bude vzdušná látka, ktorú ale radšej kávou nepolejte… Ak si vyberiete biele kancelárske kreslo, dizajnovú chybu určite neurobíte, je štýlovo univerzálne.