Dlho očakávaná jar prišla doslova zo dňa na deň, a tak, ako sme už na to zvyknutí z minulých rokov, hneď nás potešila až priteplým počasím, ktoré skôr pristane letu.
Vás, čo ste prírodné tipy, už uričte slniečko vytiahlo na prvý tohtoročný pešovýlet, cyklovýlet alebo turistiku. A čo takto zahájiť grilovaciu alebo opekaciu sezónu? Urobili ste už tak? Už nie je na čo čakať. Z tejto príjemnej aktivity si môžete s rodinou a priateľmi založiť peknú tradíciu, spojiť ju s tradičnými hrami, ktoré pre deti vymyslíte a napríklad aj tradičnými grilovanými jedlami.
Grilovanie s deťmi
Na to, kedy začať deťom podávať grilované jedlá je mnoho názorov. Určite lepšie neskôr ako skôr. Aj grilovať sa dá pomerne zdravo, treba však dodržať niekoľko zásad:
- Negrilujte priamo nad ohňom, ale používajte grilovacie tácky. Ak totiž tuk kvapká priamo do ohňa uvoľňujú sa karcinogénne látky, ktoré sa “prilepia” naspäť na mäsko.
- Mäsko marinujte aspoň 2 hodiny, neublíži mu ani 24 hodín, skráti sa tým čas úpravy a mäsko je štavnaté a jemné. Na marinovanie používajte rastlinné oleje, ktoré znesú vyššiu teplotu. Do marinády pre deti samozrejme nepoužívajte ostré koreniny, vhodná je cibuľa, cesnak, bylinky, citrónová šťava, prípadne med. Vôbec nesoľte alebo len mierne.
- Mäso, ktoré je určené deťom treba dobre, ale vážne dobre prepiecť. Nedostatočná úprava mäsa môže spôsobiť závažné hnačkové ochorenia. V polosurových častiach prežívajú baktérie, ktorým krátke a nedostatočné zahriate neublíži. Mäso by sme mali grilovať dlhšiu dobu a pri nižšej teplote. Pokiaľ sa mäso pieklo aspoň 10 minút a teplota pri grilovaní aj vnútri dosiahla 70 °C, je jedlo bezpečné. Preto, skôr ako mäso dáme dolu z grilu, pichneme doň ihlicou – keď z neho vyteká červená šťava, necháme ho ešte na rošte. Ugrilované mäso sa nesmie položiť na miesto, kde predtým ležalo surové mäso, arovnako sa nesmie používať na surové a hotové mäso rovnaké náradie. Po manipulácií so surovým mäsom je nutné dobré umytie rúk.
- Pre deti sú najvhodnejšie chudé mäská – hydina, králik, ryby, príp. divina. K porcii grilovaného ponúknite veľa zeleninky, môže byť aj grilovaná a namiesto bieleho chlebíka radšej celozrnný.
- Pre tých najmenších môžete pripraviť jedlo v alobale, ktorý položíte na gril, alebo priamo do pahreby.
Pripájam jednoduchý receptík odskúšaný na mojej 1,5 ročnej slečne, vhodný pre deti už od 1 roka.
Potrebné suroviny: 1 plátok kuracích pŕs, zemiak, ¼ červenej papriky, cherry paradajka, 3 kolieska cukety, trošku masla, štipka soli, majoránka, alobal.
Postup: Všetky suroviny pokrájame na malé kocky, spolu premiešame, veľmi mierne osolíme, posypeme majoránkou a navrch dáme trošku masla. Zabalíme do alobalu, kľudne aj do 2-3 vrstiev. Položíme na gril na začiatku grilovania a zložíme keď je už všetko ugrilované ☺. Inými slovami, kľudne necháme na grile aj hodinku. Ak vložíme priamo do pahreby, stačí 20-30 minút.
A ak sa rozhodnete zahájiť grilovaciu sezónu na chate alebo chalupe, radi Vám pomôžeme vybrať tú najvhodnejšiu na super grilovačku. Stačí keď vyplníte náš formulár „Poradíme vám pri výbere dovolenky“.
Vaša Rodinka spolu.
my doma grilovanie milujeme a tak sa snazime aspon raz do tyzdna cely rok nieco pogrilovat najcastejsie cukina na mede alebo krkovicka na pive a odkedy som nasla, ze orava ma elektricky gril s dvomi rozdielnymi grilovacimi plochami tak robim naraz kukuricu aj maso a aj cukinu a ide to perfektne rychlo a nic sa nelepi