Príprava na pôrod je veľmi dôležitou súčasťou celého tehotenstva. Podobne ako pri všetkých druhoch cvičení je lepšie, keď sa pripravujete dlhodobo a dopredu. Ak by ste sa snažili „dohnať“ zabudnuté mesiace cvičenia, môže to mať naozaj negatívny vplyv na vaše telo a rovnako to môže byť nebezpečné pre samotné tehotenstvo. Teraz máte príležitosť prezrieť si niekoľko rád, ako sa môžete pripraviť na pôrod.
Vďaka priebežnej príprave a naozaj zodpovednému a šetrnému cvičeniu dokážete naozaj veľmi ovplyvniť kvalitu samotného pôrodu. Vďaka zodpovednej príprave sa nemusíte obávať až tak výrazných bolestí alebo napríklad môžete predísť veľmi obávanému zraneniu hrádze. Preto je dôležité aby ste cvičili pravidelne a dlhodobo, vďaka čomu vaše telo získa dostatočnú kondíciu a pružnosť.
Čo si zobrať do nemocnice?
Pokiaľ sa už blíži dátum pôrodu, určite nezabudnite na kvalitnú prípravu batožiny. Určite by ste nemali zabudnúť zabaliť si základné veci na oblečenie ako napríklad župan, príjemné bavlnené nohavičky voľnejšieho strihu, dojčenské podprsenky, ponožky, nočné košieľky, papuče a topánky do sprchy. Určite nemusíte na tieto veci utrácať veľa peňazí, pretože je nutné rátať s tým, že všetky tieto veci sa môžu zašpiniť.
Nezabudnite pripraviť detskú izbu
Po návrate z pôrodnice je dobré mať pripravené miesto pre vaše dieťa. Nemusí sa jednať priamo o detskú izbu, ale stačí napríklad aj menší kútik v rodičovskej spálni. Jeho súčasťou by mala byť samozrejme postieľka, prebaľovací pult, miesto na plienky s potrebným zdravotným príslušenstvom a tiež niekoľko hračiek pre malé deti.
Ostaňte v kondícii
Najuniverzálnejšou radou pre všetky budúce mamičky je začať so šetrnými pohybovými aktivitami. Je potrebné aby ste sa držali v kondícii aj počas tehotenstva. Samozrejme cvičenie ako také sa úplne zmení. Je potrebné venovať viac priestoru šetrnejším prechádzkam, joge, a iným, nie tak dynamickým športom, pri ktorých dochádza k otrasom. Veľmi príjemným prepojením mentálnej a fyzickej prípravy je napríklad tehotenská joga.
Pozor na úrazy
Počas tehotenstva si obzvlášť dávajte pozor na to, ako samotný šport vykonávate. Každý cvik má totiž svoje presné prevedenie. Dbajte na to, aby ste neublíži sebe alebo dieťaťu neodborným a nedbalým prístupom k vykonávaniu cvikov a vždy sa radšej poraďte s odborníkom, fyzioterapeutom alebo trénerom. V prípade, že cvičíte doma podľa kníh alebo videí, určite nezanedbávajte dôsledné naštudovanie cvikov. V prípade, že vás telo nepustí do istých polôh počas cviku, vždy zvoľte zjednodušené prevedenie. Premáhanie by mohlo spôsobiť rôzne komplikácie.
Príprava na pôrod – ako dokáže pomôcť?
Dôvodov prečo nezanedbať prípravu na tehotenstvo a pôrod je mnoho. V prípade, že sa pár ešte len snaží o dieťa, dokáže poctivou prípravou, zdravou stravou a cvičením zvýšiť pravdepodobnosť otehotnenia.
Pokiaľ sa jedná o kondíciu už tehotnej ženy, je dôležité nepreceňovať sa, avšak pohyb je stále dôležitý. Je dobre nahradiť dynamické cviky za pokojné nenáročné cvičenia. Dôležité je však aby ste nezastali a udržiavali ste telo v primeranej kondícii. Už od začiatku tehotenstva totiž dokážete ovplyvniť to, aký bude váš pôrod a ako náročné bude zotavenie sa po ňom.
Príprava pred pôrodom spočíva v konkrétnych cvičeniach, ktoré vám môže odporučiť váš gynekológ alebo fyzioterapeut. Určite je dôležité vybrať vhodné cviky a nepreceňovať sa. Zodpovedná príprava pred tehotenstvom, počas tehotenstva a aj takzvaná predpôrodná príprava vám dokáže ušetriť mnoho problémov. Či sa už jedná o nepríjemnosti s boľavým chrbtom, nohami alebo samotným pôrodom. Hoci je pravda, že tehotné ženy by sa nemali príliš namáhať, pravdou je aj fakt, že sa nemôžu fyzicky zanedbať.
Pozor na nevhodné cviky
Je množstvo cvikov, ktoré môže žena cvičiť prakticky počas celého tehotenstva. Sú však aj také, pri ktorých by ste vystavili seba aj dieťa nebezpečenstvu. Vyhnite sa napríklad silovým cvikom, náročnému behu alebo napríklad cvičeniu s pomôckami pre tehotné ženy, ktoré sú určené pre mamičky v neskoršom štádiu tehotenstva.
Cviky na vyvolanie pôrodu
Prenášajúce matky často uvažujú nad mnohými spôsobmi ako urýchliť čakanie na pôrod. Existuje množstvo nenáročných a miernych cvikov a receptov, ktoré dokážu skrátiť toto čakanie. Základom sú hlavne plynulé kolísavé pohyby.
Najjednoduchší spôsob je mierne cvičenie na fitlopte. Prakticky je jedno či na nej iba sedíte a mierne sa pohupujete alebo zvolíte spôsob jemného hopsania. Dôležité je neprehnať to a vždy myslieť na to, že cvičenie musí byť prirodzené a stále jemné. Odporúča sa venovať tomu radšej viac času v naozaj jemnom tempe.
Medzi jemné a kolísavé pohyby patrí aj tanec. Pokojne si s budúcim oteckom pustite pokojnú hudbu a v objatí si zatancujte niekoľko „slaďákov“. Dbajte hlavne na to, aby ste nespôsobovali veľké otrasy a snažte sa pri tanci o väčší no prirodzený pohyb bokov.
Veľmi častými receptami sú aj prechádzky, smiech, teplý kúpeľ, alebo napríklad sex. Určite sa snažte vyvarovať iným ako prirodzeným spôsobom vyvolania pôrodu mimo nemocnice. V prípade, že prirodzené spôsoby nepomáhajú a vy už naozaj prenášate dlhšiu dobu, je nutné riešiť to a konzultovať s odborníkom.
Aniball – vhodná pomôcka
Dnes je možné nájsť veľké množstvo noviniek, ktoré pomáhajú mamičkám pripraviť sa na pôrod. Je dôležité uvedomiť si, že žiadna z týchto pomôcok nie je čarovným prútikom a nezabezpečí vám razom dokonalý pôrod bez najmenších bolestí. Je potrebné mať reálne očakávania, avšak stále je dobré získavať informácie ako si môžete pomôcť.
Novinka s názvom Aniball je vlastne unikátnou cvičebnou pomôckou. Slúži k predpôrodnej príprave a zameriava tiež sa na spevnenie svalov panvového dna po pôrode. Pravidelné cvičenie s touto pomôckou by vám malo pomôcť lepšie sa fyzicky pripraviť na samotný akt pôrodu. Rovnako pomáha skrátiť dobu rekonvalescencie . Pozor! Je dôležité zvýrazniť fakt, že Aniball je pomôcka vhodná až pre mamičky od ukončenia 36. týždňa tehotenstva. Pred cvičením si vždy prezrite odporúčania a pokojne sa poraďte o tejto pomôcke aj s vaším gynekológom.
Kegelove cviky pred pôrodom dokážu pomôcť
Tieto cviky sú určené na posilnenie panvového dna. Práve na túto oblasť je počas tehotenstva vyvíjaný veľký tlak. To je dôvod, prečo by ste určite nemali zanedbať posilňovanie týchto svalových partií. Ak je toto cvičenie zanedbávané, môže v niektorých vážnejších prípadoch dôjsť až k problémom s udržaním moču, straty citlivosti po pôrode alebo dokonca až k poklesu maternice či iným naozaj vážnym zdravotným komplikáciám.
Počas pôrodu vám zas svalstvo panvového dna pomáha dostať dieťa na svet. Práve počas pôrodu dochádza k jeho najväčšej záťaži. Preto je dôležité aby ste tieto svaly udržiavali v kondícii pravidelným cvičením. Vďaka tomu sa svaly spevnia, získajú väčšiu pružnosť, silu a vy ich zas budete vedieť lepšie ovládať. Takéto cvičenie pomáha predísť napríklad aj veľmi nepríjemnému zákroku takzvaného nastrihnutia hrádze počas pôrodu.
Príprava na pôrod nie je až taká veľká veda ako by sa mohlo na začiatku zdať. V prvom rade treba počúvať vlastné telo a snažiť sa ostať v dobrej kondícii. Nikdy nezanedbávajte pravidelné cvičenia ale taktiež si doprajte dostatok potrebného oddychu. Nezanedbávajte ani psychologickú prípravu a pôrod sa môže z obávaného dňa zmeniť na naozaj nezabudnuteľný zážitok, ktorý si vďaka poctivej príprave chcela nejedna mamička zopakovať.
úplne úžasne mne s touto prípravou na pôrod pomohla Darina – pôrodná asistentka z chattyclass, kde som si vypočula jej naozaj inšpiratívnu a pozornú prednášku a dosť ma upokojila a prípravu sme tak zvládli s ľahkosťou a minimom stresu