Snažíte sa viac ako rok o bábätko a nedarí sa vám? Počuli ste už o IUI a IVF? Podľa odborníkov totiž ešte nemusíte mať hlavu v smútku a po kompletnom vyšetrení môžete vyskúšať asistovanú reprodukciu. Čo sa skrýva za známymi pojmami IUI a IVF? A ktoré z nich je pre vás ideálne?

Keď problém s otehotnením pretrváva

Za problémom s tým, ako otehotnieť sa môže skrývať mnoho príčin, a preto je veľmi dôležité, aby ste navštívili špecialistu. „Vo väčšine prípadov je pravdepodobná príčina neplodnosti odhalená, asi iba jedna pätina z nich ostáva nevysvetlená. Aj u týchto párov však môže byť liečba, poprípade asistovaná reprodukcia úspešná,“ vysvetľujú odborníci zo Sanatória Helios.

Pre mnohé páry je pojem umelé oplodnenie strašiakom a častokrát nevedia, čo sa za ním skrýva. Najčastejšie sa pri asistovanej reprodukcii spomínajú skratky IUI a IVF. Ide o najviac podstupované techniky a každá z nich je rozdielna.

Ako sa pripraviť na IUI a IVF?

V prípade, že podstupujete asistovanú reprodukciu prvýkrát, čakajú vás kompletné lekárske vyšetrenia. Ak ste takéto vyšetrenie absolvovali už u svojho gynekológa či urológa, môžete výsledky do reprodukčného centra priniesť so sebou. 

Práve vďaka komplexným vyšetrením, ale aj ďalším testom, ako napríklad analýzou spermií či testami DNA, vám následne môžu lekári odporučiť, či ste vhodným kandidátom na IUI alebo IVF.

Čo je to IUI?

Intrauterinná inseminácia (IUI) je typ asistovanej reprodukcie s najmenším vonkajším zásahom do procesu oplodnenia. Technika IUI je odporúčaná najmä párom, u ktorých sa nezistili výrazné problémy a väčšinou ide o malé odchýlky v spermiograme.

IUI je označovaná za veľmi miernu techniku, pretože sa pri nej nerealizuje umelé získavanie vajíčok a oplodnenie spermiou prebieha vo vajcovodoch budúcej mamičky. Aj samotné uhniezdenie vajíčka po IUI už prebieha samostatne, ako pri prirodzenom oplodnení. 

Intrauterinná inseminácia (IUI)

IUI je často odporúčaná aj ženám, u ktorých môže za neplodnosť imunologická príčina. Ide hlavne o stav, kedy protilátky v tele ženy zabraňujú spermiám preniknúť ďalej. Práve vďaka IUI sú najlepšie spermie prenesné priamo do maternice.

Techniku oplodnenia IUI môžu využiť aj ženy s poruchami ovulácie, alebo s endometriózou. Pri ostatných problémoch sa odporúča už technika IVF, ktorá je zložitejšia. IUI nie je vhodné pre pacientky s nepriechodnými vajcovodmi či s deformáciami brušnej dutiny. 

Ako sa pripraviť na IUI?

Ako prebieha IUI? Ide o jednoduchý zákrok, ku ktorému nie je potrebné použiť anestéziu. Celý proces prebieha v deň ovulácie, ale podstúpiť ho môžu aj ženy s nepravidelnou ovuláciou. Vtedy sa ale odporúča hormonálna stimulácia vaječníkov, ktorá by mala byť mierna, aby sa zabránilo viacpočetnému tehotenstvu.

Pred zákrokom prechádza takmer každá žena hormonálnou prípravou, aby sa zvýšili šance na počatie. Pri inseminácii v deň zákroku si najskôr partner odoberie vzorku spermií, ktorá sa spracuje v laboratóriu a následne sa realizuje zákrok, ktorý sa, vykonáva v polohe partnerky ako pri gynekologickom vyšetrení.

„Starostlivým spracovaním ejakulátu sú spermie oddelené od semennej plazmy a tým dôjde k zvýšeniu ich aktivity. Premyté a koncentrované spermie sú potom tenkým katétrom aplikované do dutiny maternice, čím prekonajú prekážky pre prirodzený prístup spermie,“ vysvetľujú odborníci zo Sanatória Helios v článku o umelom oplodnení.

Ak sa neobjavia žiadne ďalšie problémy, spermie potom prirodzene prechádzajú do vajcovodov, kde dochádza k oplodneniu uvoľneného vajíčka. Ženám je následne odporúčané užívať hormonálne prípravky, ktoré pomáhajú udržať embryo v maternici. 

Čo robiť po IUI?

Po uhniezdení vajíčka po IUI by mala každá žena dodržiavať pokojný režim bez väčšej fyzickej námahy. Rovnako by sa mali ženy vyhýbať stresovým situáciám, a po 2 týždňoch od IUI si môžu urobiť domáci tehotenský test, ktorý by mal ukázať, či došlo k otehotneniu.

Aká je úspešnosť IUI?

Dáta o úspešnosti IUI sa líšia, avšak nejde o veľké rozdiely. V prípade, že partnerka prešla hormonálnou stimuláciou, úspešnosť sa pohybuje okolo 25 %.

Významnú rolu pri úspešnosti hrá aj vek. Ženy do 35 rokov, ktoré podstúpia IUI bez stimulácie, majú okolo 15% šancu otehotnieť. Pri starších ženách sa toto číslo pohybuje len okolo 8 %.

Aké sú riziká IUI?

Aj keď je IUI jednoduchý zákrok, môžu sa objaviť mierne komplikácie, ako sú výtok či mierne krvácanie. Po IUI by ste mali rátať s možnosťou viacpočetného tehotenstva.

Pri IUI sa môžu objaviť alergické reakcie, ako sú začervenanie, bolesť v mieste vpichu pri hormonálnej stimulácii, ale tiež bolesť v podbrušku.

Pri väčších komplikáciách, ako je hyperstimulačný syndróm, sa objavuje vracanie, nevoľnosť a závraty. Rovnako, ako pri bežnom tehotenstve, aj tu sa môže objaviť mimomaternicové tehotenstvo

Čo je to IVF?

Pojem IVF, čiže In vitro fertilizácia, nazývané aj vnútromaternicové oplodnenie, sa vykonáva mimo tela budúcej mamičky. Žena najskôr podstúpi hormonálnu liečbu, po ktorej sa jej odoberie zrelé vajíčko. To sa následne oplodní v laboratóriu partnerovou spermiou a dochádza tak k splynutiu vajíčka so spermiou mimo ľudského tela. 

In vitro fertilizácia (IVF)

IVF je teda úplne iná technika ako IUI, aj keď ide v oboch prípadoch o asistovanú reprodukciu. Pri tomto spôsobe často lekári v laboratóriu oplodnia viacero vajíčok, aby bola šanca na otehotnenie vyššia. 

Aký je postup pri IVF?

Konkrétny postup IVF je o niečo zložitejší, ako pri IUI a pre ženu ide o väčší zásah do jej organizmu. V prvom rade žena podstupuje hormonálnu liečbu, vďaka ktorej sa má v jej tele vyprodukovať čo najviac vajíčok. 

Po cca 36 hodinách od stimulácie sa vykonáva odber vajíčok. Pri IVF je nežiaduca samovoľná ovulácia, keďže celý proces musí byť pod dohľadom a riadením lekárov. Odber prebieha v celkovej anestézii punkciou. Po zákroku žena ostáva ešte pár hodín na lôžku a následne môže ísť domov. Po zákroku sa neodporúča šoférovať a žena by mala mať sprievod.

V deň odberu vajíčok sa realizuje aj odber partnerových spermií, ktoré si muž odoberá masturbáciou sám v špeciálnej miestnosti. Spermie by mali byť čo najčerstvejšie, preto sa odber vykonáva v rovnaký deň. 

V ten istý deň nasleduje aj oplodnenie vajíčka v laboratóriu. To sa môže vykonávať klasicky pridaním spermií ku kultivátoru, kde sa nachádza aj vajíčko. Druhou možnosťou, ktorá je presnejšia, je priame vloženie jednej spermie do vajíčka. 

Lekári sa väčšinou dohodnú s párom, koľko vajíčok bude oplodnených, aby tak zvýšili šancu na počatie. Embryá zostávajú v laboratóriu 2 až 5 dní. Nechávajú sa v najmodernejších inkubátoroch, ktoré nahradia telo ženy. Celý čas, ako sú v laboratóriu, sa kontrolujú aj vďaka kamerám.

Vloženie embrya do maternice ženy sa vykonáva väčšinou na piaty deň a opäť na klinike. Lekári väčšinou vkladajú jedno až dve embryá a ostatné sa môžu po dohode zamraziť a uschovať. Zákrok nie je bolestivý a nemusí sa vykonávať v celkovej anestéze ako to bolo pri odbere vajíčok.

Aká je úspešnosť IVF?

Technika IVF je úspešnejšia, ako samotné IUI. Ak podstúpite IVF máte oveľa väčšiu šancu otehotnieť. Percentuálne sa na viacerých klinikách hovorí o 60% úspešnosti. Aj tu však hrá dôležitú úlohu vek a zdravotný stav pacientky.

Riziká pri IVF

Vedľajšie účinky nie sú len pri IUI, ale tiež pri IVF. Nemusia sa však objaviť vôbec, alebo len vo veľmi malej miere, keďže každý organizmus je iný.

Najčastejšou komplikáciou, ktorá patrí k tým menším, je bolesť, ktorá sa objavuje pri pichaní hormónov. Či už je to bolesť z pichnutia a možnosti vzniku modriny alebo bolesti v oblasti podbruška. Tá je prirovnávaná k väčším menštruačným bolestiam.

Objaviť sa môže tiež nevoľnosť, vracanie, tekutina v brušnej dutine či trombóza. Hormonálna liečba sa odráža tiež na psychike ženy, ktorá môže byť viac emotívna. Rovnako sa môže objaviť nepríjemný výtok či špinenie, ale aj bolestivé prsníky.

S umelým oplodnením sa v malom množstve spájajú aj nádorové ochorenia či vrodené vývojové vady. Komplikácie sa môžu objaviť aj pri odbere vajíčok, ale aj pri tehotenstve.

 rozdiely medzi IUI a IVF

„Tak, ako každá liečba v medicíne, má aj liečba neplodnosti svoje úskalia a riziká. Našťastie vzhľadom k pokrokom, ktorých bolo v liečbe neplodnosti dosiahnutých za posledných 20 rokov, sú komplikácie tejto terapie minimálne,“ vysvetľujú odborníci zo Sanatória Helios v článku o umelom oplodnení.

Cena IUI a IVF

Cena IUI je mierne vyššia, ako bežné zákroky na gynekológii a zaplatíte za ňu okolo 300 eur. Zistiť presnú cenu však nie je žiadny problém, keďže väčšinou kliniky uvádzajú cenníky voľne dostupné na svojej stránke.

Cena inseminácie je však o dosť nižšia ako cena IVF. Tá sa uvádza okolo 1 500 eur, avšak netreba zabúdať, že ide o techniku s vysokou mierou úspešnosti.

Umelé oplodnenie býva preplácané poisťovňou, maximálne však najviac 3-krát po sebe. Žiadosť o preplatenie musí obsahovať potvrdenie lekárom, že dôvodom umelého oplodnenia sú zdravotné dôvody.