Menštruačný kalíšok je novodobá alternatíva k menštruačným vložkám a tampónom, a medzi ženami je čoraz viac používaný. Ako funguje menštruačný kalíšok a ako si vyberieme správnu veľkosť, tvar a tvrdosť? Ak vám nestačí poznať výhody a nevýhody menštruačného kalíška, prečítajte si názor gynekológa. 

Čo je to menštruačný kalíšok?

Žena drží v rukách ružový menštruačný kalíšok

Kalíšok na menštruáciu nazývaný tiež menštruačný pohárik sa vkladá do pošvy, zachytáva menštruačnú krv a má zvonovitý tvar. Rovnako ako tampón môžeme menštruačný kalíšok používať aj počas kúpania, pretože neabsorbuje tekutiny z okolia pošvy.  

Menštruačný kalíšok je najčastejšie vyrábaný z lekárskeho silikónu, ktorý sa radí k veľmi bezpečným materiálom. Niektoré lacné menštruačné kalíšky môžu byť vyrobené z umelých materiálov, ktoré nie sú až také pohodlné a môžu vám zapáchať, alebo v horšom prípade spôsobiť zápal.  

Menštruačný kalíšok môžeme nechať v pošve zavedený od 4 do 12 hodín, podľa toho, ako rýchlo sa plní. Celkovo by ste podľa výrobcov mali jeden kalíšok používať okolo 5 rokov. Keď je menštruačný kalíšok kvalitný a drahší, výrobca väčšinou uvádza jeho životnosť až 10 rokov.

Menštruačný kalíšok môžu používať aj teenegerky, ktorým sa však najskôr odporúča naučiť manipulovať s tampónmi, až potom zavádzať kalíšok. Menštruačný kalíšok je väčšinou priesvitný a bezfarebný. Ak sa na ňom objavia škvrny, môžete ich odstrániť tým, že ho umiestnite na slnko, ktoré z neho fľaky vytiahne. 

Ako používať menštruačný kalíšok?

žena, ktorá drží poskladaný menštruačný kalíšok

Menštruačný kalíšok a jeho zavedenie je pre mnohé dámy ten najväčší “hlavolam”. Pri kúpe menštruačného kalíška nájdete v balení tiež návod, ktorý vám pomôže s manipuláciou aj vďaka ilustračným fotkám.  

Pred použitím menštruačného kalíška musíte silikónový lievik vyvariť 20 minút vo vriacej vode. Sterilizáciu by ste mali vykonávať po aj pred každou menštruáciu, aby ste si do pošvy nepriniesli infekciu. 

Ako vložiť menštruačný kalíšok?

Menštruačný kalíšok stlačte a následne preložte do tvaru písmena C. Nájdite si najlepšiu polohu buď v sede, v drepe alebo v stoji. Roztiahnite nohy a zasunte si menštruačný kalíšok do vnútra pošvy. 

Keď bude kalíšok celý v pošve môžete ho uvoľniť, následne by sa mal rozvoriť, pritlačiť k stenám pošvy a vzniknutý podtlak by nemal prepustiť krv von z tela. Ak si nie ste istá, či je kalíšok vložený správne, skúste ho jemne povytiahnuť. Ak to nepôjde, znamená to, že kalíšok vytvoril v pošve podtlak.

Test správnosti urobíte aj tým, že skontrolujete spodnú časť kalíška. Ak je pekne okrúhly kalíšok by mal byť v pošve správne otvorený. Ak sa vám nepodarilo na prvýkrát vložiť kalíšok správne nezúfajte. Kým si nájdete svoj spôsob vkladania môže vám to chvíľu trvať.  

Ako vybrať menštruačný kalíšok?

Pozitívna tmavovlasá ázijská žena drží menštruačný kalíšok zo silikónovej alebo latexovej gumy ako ekologickú alternatívu k vložkám a tampónom

Na vybratie menštruačného kalíška z tela by sme mali byť uvoľnené a nemali by sme mať napnuté svaly pošvy. Opäť si nájdite vhodnú a pohodlnú poholu, ktorá vám najviac vyhovuje aj pri vyberaní tampónu.

Najskôr skúste mierne menštruačný kalíšok potlačiť svalmi smerom dolu, ako keď tlačíte na veľkú potrebu. Keď bude kalíšok nižšie, skúste ho jemne uchopiť palcom a ukazovákom. Následne jemne prstami stlačte a skúste uvoľniť podtlak. Potom opäť pomocou svalov a prstov menštruačný kalíšok vyberajte von.

Ak vám vybratie nejde skúste kalíšok posúvať zo strany na stranu alebo ho opäť mierne tvarujte do písmena C.  Kalíšok vyprázdňujeme podľa potreby do WC alebo do umývadla. Následne menštruačný kalíšok umyjeme pod tečúcou vodou a vložíme späť do vnútra.

Menštruačný kalíšok by ste nemali ťahať za stopku, pretože by sa mohol obsah pohárika vyliať, alebo by ste stopku odtrhli. Ak vám kalíšok nejde vybrať skúste ešte viac roztiahnuť nohy, alebo si jeho vkladanie a vyťahovanie vyskúšajte v čase, keď ešte nemáte menštruáciu. 

Môžem používať menštruačný kalíšok v noci?

Ružový menštruačný pohárik

Názory na používanie menštruačného kalíška v noci nie sú jednotné. Niektorým kalíšok vyhovuje, pretože môže byť v pošve zavedený dlhšie ako tampón. Používanie menštruačného kalíška im tiež vyhovuje preto, že je pohodlnejší a pri spánku ho necítia. 

Niektorí odborníci však upozorňujú, že používanie kalíška v noci nie je bezpečné, keďže krv sa môže vracať späť do vajíčkovodu a spôsobiť nepríjemnú infekciu. Na noc preto aj naďalej mnohé ženy používajú vložky. 

Výhody a riziká menštruačného kalíška

Menštruačný kalíšok je novinka v oblasti ženského cyklu, no okrem fanyniek si našiel už aj odporcov, ktorým jeho používanie nevyhovuje. Aké sú najviac spomínané výhody a čo patrí k nevýhodám menštruačného kalíška?

Výhody menštruačného kalíška

Fialový menštruačný kalíšok so zeleným puzdrom

  • Menštruačný kalíšok môžete mať v pošve vložený až 12 hodín.
  • Menštruačný kalíšok šetrí vaše peniaze, ktoré inak každý mesiac utrácate za vložky a tampóny.
  • Používaním pohárika šetríte životné prostredie. Jedna vložka sa totiž môže rozkladať až do 500 rokov. 
  • Kalíšok nezapácha pri používaní tak ako vložka či tampón. 
  • S kalíškom môžete športovať, tancovať ale tiež cvičiť a plávať
  • Menštruačný kalíšok zachováva prirodzené PH v pošve.
  • Kalíšok chráni pred syndrómom toxického šoku a infekciami v pošve
  • Je pohodlný a pružný, preto ho po zavedení vôbec necítite
  • Ľahšie zistíte množstvo menštruačnej krvi pre zdravotné účely. Niektoré menštruačné kalíšky majú aj označenú mierku.  

Nevýhody menštruačného kalíška

Nespokojná brunetka drží menštruačný pohárik, ktorý jej nevyhovuje. Ukazuje palec dole.

  • Mnohí odborníci neodporúčajú používať menštruačný kalíšok v noci 
  • Zo začiatku sa vám môže s menštruačným kalíškom ťažšie manipulovať pri vkladaný a vyberaní
  • Niektoré ženy cítia kalíšok viac ako napríklad tampón. Vtedy by mali zvoliť mäkší kalíšok.
  • Pri vnútromaternicovom koliesku môže kalíšok narušiť jeho polohu, preto by ste mali jeho používanie konzultovať s lekárom. 
  • Pri vyťahovaní kalíška sa môže jeho obsah vyliať, preto by sme vyťahovanie mali vykonávať nad záchodom. 

Veľkosť menštruačného kalíška?

Menštruačný pohár a okvetné lístky na ružovom pozadí

Ako vybrať menštruačný kalíšok tak, aby nám sadol a cítili sa po jeho zavedení príjemne? Výrobcovia väčšinou ponúkajú tri veľkosti. Najmenší je odporúčaný pre mladé dievčatá a ženy čo len krátko a slabo špinia. 

Stredná veľkosť je vyrobená pre ženy, ktoré majú pod 30 rokov a ešte nerodili. Väčšie menštruačné kalíšky sú určené ženám nad 30 rokov, ktoré majú deti. Veľkosť kalíška si vyberte podľa toho ako silnú máte menštruáciu a nemusíte sa striktne riadiť pokynmi na návode menštruačného kalíška. 

Menší menštruačný kalíšok zvoľte tiež v prípade, keď máte nízko posadený krčok maternice alebo keď ste citlivá na akúkoľvek manipuláciu v oblasti pošvy. 

Častokrát sa pri menštruačnom kalíšku rieši otázka či je vhodný pre panny. Panenská blana sa môže žene narušiť aj prostredníctvom cvičenia, hormónov ale tiež pri gynekologickej prehliadke a používaním tampónov.

Menštruačný kalíšok môžu kľudne používať aj mladé dievčatá, ktoré by si mali uvedomiť, že panenstvo strácajú vykonaním pohlavného styku.

Niektoré spoločnosti ponúkajú na výber tiež pružnosť menštruačného kalíška. Na výber máte soft, classic a sport. Ak ste citlivá zvolte radšej mäkšiu verziu. Pevnejšia verzia vám môže ľahšie vytvoriť podtlak a lepšie prilne k stenám pošvy.    

Menštruačný kalíšok a názor lekára

Menštruačný pohár v ruke lekára, koncepcia zdravia a ekológie.

Menštruačný kalíšok prešiel mnohými recenziami, ktoré vyzdvihujú jeho pozitíva, ale tiež nevýhody. Popisované skúsenosti hovoria najmä o správnom zavádzaní kalíška do pošvy, s čím majú ženy najväčšie problémy. Mnohé však radia vytrvať a postupným skúšaním a zavádzaním kalíška do pošvy si nájdete správnu polohu.

Medzi lekármi má menštruačný kalíšok pozitívne ohlasy najmä pre svoju bezpečnosť a nízke riziká. “Prebehli štúdie, ktoré porovnávali výskyt infekcií močového mechúra a pohlavného systému v súvislosti s používaním tampónov a pohárikov, ktoré nezaznamenali žiadny významný rozdiel.

Výskyt Syndrómu toxického šoku je extrémne vzácny, pretože krv neabsorbujú, ale zachytávajú, nedráždia sliznicu a nemenia vaginálnu flóru,”  hovorí lekár Štefan Novysedlák v článku o menštruačnom kalíšku

Menštruačný kalíšok cena

Lekárničkas podáva zákazníčke lekárne menštruačný kalíšok.

Menštruačný kalíšok kúpite v lekárni, ale tiež na internete či v drogérii. Jeho cena sa pohybuje od 5 do 35 eur za jeden kus. Najlepší menštruačný kalíšok je určite ten vyššej ceny, pretože vám vydrží viac rokov a je vyrobený z kvalitnejších materiálov.

Tip:Menštruačný kalíšok z lekárskeho silikónu a ďalšie prírodné a ekologické produkty pre dámsku hygienu nájdete na Bioland.sk

Menštruačný kalíšok môžete nájsť aj v rôznych farbách a v balení sa väčšinou nachádza aj látkové vrecúško na uskladnenie kalíška. Ak vám látkový obal nevyhovuje môžete si kúpiť plastovú krabičku, ktorú nájdete na internete či kamennej predajni v rôznych farbách. 

K menštruačnému kalíšku si môžete dokúpiť tiež čistiaci prášok, ktorý pridávate do vody, kde kalíšok vyvárate. Za necelých 5 eur môžete kúpiť tiež sterilizačnú nádobu na menštruačný kalíšok, do ktorej vložíte kalíšok, horúcu vodu a vložíte ju do mikrovlnky.