Každé ochorenie v tehotenstve vyvolá v žene obavy nielen o seba, ale aj o nenarodené dieťatko. Či už sa jedná len o prechladnutie, nádchu, alebo závažnejšiu chrípku či covid, žiadna z budúcich mamičiek by nemala panikáriť. Ako postupovať pri ochorení v tehotenstve? A čo pomáha tehotným na nádchu a chrípku?

V období tehotenstva sa mení nielen telo ženy, ale prebiehajú v ňom špecifické procesy, ktoré ovplyvňujú imunitný systém. Častokrát sa tak stane, že budúce mamičky ľahko prechladnú, alebo “chytia” chrípku či covid. 

V tehotenstve by mali byť ženy obzvlášť opatrné najmä na verejných priestranstvách, a rovnako by si mali chrániť správnou životosprávou a zdravým životným štýlom.  

Mierne prechladnutie v tehotenstve sa objavuje u žien na začiatku tehotenstva, ako príznak tehotenstva,  kedy ešte budúce mamičky nemusia vedieť, že sú v očakávaní. Aj tento stav sa týka oslabeného imunitného systému.

Prechladnutie,chrípka alebo covid v tehotenstve

Tehotnú ženu bolí hlava, má migrénu

Prechladnutie v tehotenstve si častokrát mamičky zamieňajú s chrípkou a najnovšie aj s ochorením covid. Každé ochorenie má však svoje špecifiká a mamičky by k nim tak mali aj pristupovať. 

Prechladnutie v tehotenstve

Prechladnutie v tehotenstve je najbežnejším ochorením, ktorému sa nevyhne zrejme žiadna mamička. Aj keď sa považuje za mierne ochorenie, ktorá sa dá zvládnuť aj bez liekov, nepodceňujte ho a snažte sa oddychovať ako pri iných ochoreniach. 

V prípade, že nebudete prechladnutie zvládať svojpomocne, neváhajte a obráťte sa na lekára. V tehotenstve by mala byť každá žena dvojnásobne opatrná. 

Najčastejšími príznakmi prechladnutia v tehotenstve sú:

  • bolesť hlavy,
  • zvýšená únava,
  • kýchanie a slzenie očí, 
  • nádcha a bolesť hrdla,
  • nechuť do jedla, 
  • mierne zvýšená teplota.

Ženy častokrát bojujú so silným prechladnutím na začiatku tehotenstva, ktoré je ako sme spomenuli vyššie, dôsledok oslabeného imunitného systému, sprevádzaného hormonálnymi zmenami.

Chrípka v tehotenstve

Mladá tehotná žena dostala chrípku vo vyššom štádiu tehotenstva

Ďalšia choroba, ktorá sa môže objaviť u ženy na začiatku tehotenstva, ale aj počas ďalším trimestrov je  chrípka. Aj keď sa s ňou mamičky stretávajú menej ako s prechladnutím v tehotenstve, svojou intenzitou patrí k silnejším ochoreniam.

Chrípku zvláda každá tehotná inak, a kým niekomu môže spôsobiť vážne komplikácie, iné ju môžu “prežiť” bez väčších problémov.

Pri chrípke v tehotenstve je väčšia možnosť ohrozenia zdravia matky aj nenarodeného dieťaťa. V prvom trimestri hrozí samovoľný potrat a môžu sa objaviť aj vrodené vývojové vady.  Najväčšie riziká pre ženu sa objavujú v druhom a treťom trimestri, kedy je vyšší výskyt komplikácií chrípkových ochorení ako zápal pľúc, zápal srdcového svalu, septický šok a iné.

Na zníženie rizika vzniku vrodených chýb sa podľa výskumov odporúča ženám kľudový režím, vitamíny ako C a D, a podávať lieky proti horúčke, z ktorých je vhodný pre tehotné ženy iba Paracetamol. Viac o liekoch pri prechladnutí či chrípke v tehotenstve si môžete prečítať nižšie. 

Aj keď sú prechladnutie a chrípka podobné, predsa len existujú rozdiely, podľa ktorých spoznáte, že by ste mali navštíviť lekára:

  • zvýšená teplota až horúčka,
  • bolesť celého tela, najmä svalov a kĺbov, 
  • slabosť a malátnosť,
  • pocit na vracanie a nechuť do jedla, 
  • upchatý nos a v niektorých prípadoch kašel,
  • zimnica prechádzajúca až do triašky,
  • zvýšené potenie, 

“Tehotné ženy, ktoré sa nakazia chrípkou majú vyššie riziko hospitalizácie ako netehotné ženy. Závažné ochorenie u tehotnej matky môže byť aj nebezpečné pre jej plod, pretože zvyšuje možnosť  predčasného pôrodu respektíve porodenie dieťaťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou,” vysvetľujú v odbornej príručke Tehotenstvo a chrípka.

V prípade, že máte podozrenie na chrípku, bezodkladne kontaktujte lekára, aby vám mohol odporučiť čo najlepšiu liečbu.

Covid v tehotenstve

Tehotná žena drží rúško pred bruchom. Má covid.

Ochorenie covid je pre väčšinu z nás ešte neznámou a to isté platí aj pri tehotných ženách. Príznaky sú veľmi podobné ako pri prechladnutí či chrípke, avšak neprejavujú sa v takej intenzite.

“Predpokladá sa, že väčšia časť tehotných bude mať len malé alebo mierne „chrípkové“ symptómy. Závažnejšie symptómy ako pneumónia (zápal pľúc) sa častejšie vyskytujú u starších ľudí, u ľudí s oslabeným imunitným systémom alebo dlhodobými zdravotnými problémami,” vysvetľujú odborníci v príručke pre tehotné.

Podľa odborníkov sa tehotné mamičky nemusia báť, keďže s vírusom nebolo zaznamenané zvýšené riziko spontánneho potratu, alebo prenosu infekcie z mamičky na plod.

“Je nepravdepodobné, že vírus spôsobí  abnormality u plodu. Je popísané riziko predčasného pôrodu alebo horšej popôrodnej adaptácie novorodenca. Niektoré bábätká narodené ženám so symptómami corona vírusu v Číne sa narodili predčasne. Avšak stále je nejasné, či bol predčasný pôrod spôsobený corona vírusom alebo to bolo rozhodnutie v dôsledku zlého klinického stavu matky, “ píšu odborníci v príručke pre tehotné 

Rady na prechladnutie v tehotenstve

tehotná blond žena s bolesťou hlavy

Ešte predtým ako sa budúce mamičky “vrhnú” na liečbu liekmi, mali by v prvom rade dodržiavať základný režim, ktorý sa odporúča chorým tehotným.

“Liečba bolesti u tehotných žien je komplikovaná, vždy treba zvážiť očakávaný prínos a riziko liečby nielen pre matku, ale aj pre plod. Počas tehotenstva treba brať do úvahy fyziologické špecifiká gravidity v danom období, v danom trimestri,” vysvetľuje lekárnička Katarína Hajtmanová v článku Liečba bolesti počas tehotenstva.

Podľa Hajtmanovej by sa nemalo zabúdať na nefarmakologickú liečbu a režimové opatrenia prispievajúce k úľave od bolesti ako sú:

  • dostatok spánku a odpočinku počas dňa,
  • ak to zdravotný stav dovolí, praktizovať prechádzky,
  • vyskúšať teple a studené obklady, 
  • vyvarovať sa faktorom, ktoré spúšťajú stres a bolesť hlavy,
  • počas dňa dodržiavať pitný režim nielen vodou, ale tiež čajmi a džúsmi, 
  • konzumovať ovocie a zeleninu, 
  • na bolesť hrdla môžete kloktať slanú vodu, alebo majoránkový odvar, 
  • na uvoľnenie dutín môžete vyskúšať difúzer s mentolovým olejom, 
  • pre lepší spánok si môžete vyvýšiť vankúš, aby vám nezatekali hlieny, 
  • v izbe, ktorej sa nachádzate pravideľne vetrajte, 
  • liečte sa na lôžku a nepresilujte sa stretávaním s ľuďmi, či nákupmi,
  • konzumujte jedlá bohaté na vitamíny, pomôcť vám môže aj silný vývar, 
  • noste vzdušné oblečenie z prírodných materiálov, v ktorom sa budete cítiť pohodlne,

Čaj na prechladnutie v tehotenstve

Tehotná žena so zdravotnými problémami

Lekári odporúčajú na liečbu v tehotenstve bylinkové čaje, ktoré môžu zmierniť príznaky ochorenia. Podľa článku Bylinky v tehotenstve je niekoľko prírodných rastlín, vhodných pre mamičku aj plod.

Na bolesť hlavy môže pomôcť medovka lekárska, ktorá má relaxačný účinok a môže prispieť k harmónii tela aj duše. V rozumných dávkach môžu mamičky užívať mätu piepornú, ktorá je dobrá na uvoľnenie dutín a na zmiernenie príznakov prechladnutia.  

Ďumbier lekársky je výborný nielen na zmiernenie nevolnosti, ale podporí telo v odstraňovaní zimnice. Aj takýto čaj by sme mali konzumovať s mierou, keďže môže mať za následok zvýšené prekrvenie panvového dna. 

Na kloktanie počas bolesti hrdla je vhodný odvar zo skorocelu kopijovitého. Rumanček kamilkový je zas vhodný pri zápalových problémoch a brusnica čučoriedková ako výborný zdroj vitamínov a antioxidantov. 

Medzi bylinky, ktoré môžu užívať tehotné je tiež čaj z lipy alebo bazy čiernej. Obe sú výborné pri boji s prechladnutím a chrípkou. Bylinkové čaje by sa však mali piť s opatrnosťou a dobre sa vždy informovať , čí sú vhodné pre tehotné ženy.

Lieky na prechladnutie v tehotenstve

Chorá tehotná žena sediaca na gauči s pilulkou proti bolesti a pohárom vody

V prípade, že vám ochorenie neustupuje a cítite sa veľmi zle, je na mieste, aby ste po konzultácií s lekárom podporili liečbu tabletkami.

“Liekom prvej voľby po celý čas tehotenstva je paracetamol pri krátkodobom užívaní v terapeutických dávkach. Ak to nie je jednoznačne nevyhnutné, ibuprofén sa nemá podávať počas gravidity. Pokiaľ ibuprofen užíva žena, ktorá sa snaží otehotnieť alebo v priebehu prvého a druhého trimestra gravidity, má užívať nízke dávky a liečba má byť čo najkratšia, pričom v treťom trimestri je jeho užívanie úplne kontraindikované” vysvetľuje lekárnička Katarína Hajtmanová v článku Liečba bolesti počas tehotenstva , ktorá uvádza v článku dôležité liečivá počas tehotenstva.

Nádcha

Tehotná prechladnutá žena

Na nádchu vám nielen v lekárni odporučia v prvom rade prípravky s obsahom morskej vody. Na výber máte mnoho produktov s doplnkovými zložkami. Niektoré dokážu zmieriť opuch nosovej sliznice, iné majú regeneračný účinok.

Na nádchu môžete vyskúšať tiež homeopatické tabletky, ktoré môžu zmierniť príznaky prechladnutia. 

Výborným spôsobom ako pomôcť odopchať nos je inhalácia rastlinných silíc. Medzi ženami je obľúbený eukalyptus, mäta či citrusové vône. 

Tehotné ženy by si mali dávať pozor na nosové kvapky, ktoré nie sú vhodné pre plod. Ak nie je iná možnosť, nemali by sa užívať dlhšie ako 7 dní. 

Kašeľ a bolesť hrdla

Na kašeľ a bolesť hrdla v tehotenstve sa odporúčajú bylinné kvapky, alebo už spomenuté kloktanie slanou a skorocelovou vodou. 

V lekárňach je možné kúpiť aj sirupy vhodné pre tehotné ženy. Iné sirupy by mala tehotná užívať len po dohode s lekárom. 

Na kašeľ je dobrý aj kalciový sirup, ktorý mamičky často dávajú aj deťom. Niektorí lekári schvaľujú mamičkám aj sirup na suchý kašeľ. Nemali by ste ale zabúdať, že lieky by mali byť poslednou možnosťou. 

Teplota

žena s teplotou vo vysokom štádiu tehotenstva

Ak máte zvýšenú teplotu odporúča sa už spomenutý liek s účinnou zložkou paracetamol. 

Antibiotiká v tehotenstve

Niekedy sa pri liečbe ochorení v tehotenstve musia lekári uchýliť k predpisovaniu antibiotík. Aj tu ale “panuje” opatrnosť a lekár predpíše antibiotiká len v prípade, keď je na to dôvod.

“Vyberáme liek, ktorý pôsobí cielene na daný patogén a dobre preniká do postihnutého tkaniva. Pri viacerých alternatívach vyberáme tie, ktoré sú najbezpečnejšie pre matku i plod. Pri tom berieme do úvahy bezpečnosť vo vzťahu k danému štádiu vývoja plodu,”  píšu odborníčky v článku o antibiotikách v tehotenstve  a dodávajú, že je veľmi dôležité informovať pacientku o vedľajších účinkoch.

Každá budúca mamička by si mala uvedomiť, že antibiotiká v tehotenstve už užívalo viacero tehotných a narodili sa im zdravé deti. Nie je preto potrebné, aby sa ženy trápili a privodzovali si stres. 

“Zo všetkých vrodených chýb je 20 % dokázateľne dedičných. Z vonkajších vplyvov riziko predstavuje najmä žiarenie, infekcie a chemické látky v prostredí. Časť týchto vplyvov pôsobí ešte pred počatím dieťaťa na pohlavné bunky rodičov. Poškodenie liekmi sa predpokladá u 1 ‰ všetkých narodených. Z toho len časť poškodení pripadá na antibiotiká,” píšu odborníčky v článku o antibiotikách v tehotenstve .

Pomôže očkovanie tehotných proti chrípke?

očkovanie proti chrípke alebo na covid v tehotenstve

Možnosť ako predísť chrípke, alebo zmierniť jej príznaky, je podstúpenie očkovania. To lekári odporúčajú aj tehotným. “Očkovanie tehotných sa javí ako dobrá cesta v znižovaní chorobnosti pre pertussis a chrípku v populácii, a špeciálne u malých detí. Systém očkovania je nastavený na očkovanie u všeobecného lekára,”  vysvetľujú lekári v článku Očkovanie tehotných žien.

Pozor by si ale mali dávať ženy v čakárňach, kde hrozí jediné riziko v súvislosti s očkovaním. “Nevýhodou je, že tehotná žena sa pri očkovaní v tehotenstve u všeobecného lekára dostáva do kontaktu s infekčne chorými ľuďmi, a navyše, nie je tam vytvorený vzťah dôvery, ako má žena ku gynekológovi, ktorý sa stará o narodenie zdravého dieťaťa,” vysvetľujú lekári v článku Očkovanie tehotných žien.

Veľkou výhodou je, že ak očkovanie odporučí gynekológ, tehotnej ho plne hradí zdravotná poisťovňa. A benefity očkovania získa v konečnom dôsledku aj plod. “Z tejto pasívnej imunizácie je novorodenec chránený počas niekoľko prvých mesiacov. Počas dojčenia dochádza k čiastočnému prestupu protilátok k novorodencovi, ktoré si matka vytvorila,”  vysvetľujú lekári v článku Očkovanie tehotných žien.