Vyšetrenie ultrazvukom v tehotenstve je diagnostická metóda, ktorá sleduje a pomáha hodnotiť priebeh gravidity. Lekár vďaka nemu zisťuje nielen veľkosť a vek plodu, ale i vývoj a stav jednotlivých orgánov. Akékoľvek obavy sú zbytočné, ultrazvuk je bezbolestný a bezpečný. V článku sa dozviete všetky potrebné informácie o ultrazvukovom vyšetrení.

Ako prebieha vyšetrenie ultrazvukom v tehotenstve?

Vyšetrenie ultrazvukom v tehotenstve je bežný jav, vďaka ktorému má budúca mamička možnosť na chvíľu nahliadnuť do vnútra svojho rastúceho bruška a vidieť maličký poklad cez monitor prístroja. Ultrazvukom navyše doktor kontroluje aj množstvo plodovej vody a placentu. Ako takéto vyšetrenie prebieha?

Lekár vám nanesie na bruško trochu gélu a potom po ňom prechádza malou sondou. S jej pomocou sa dianie v maternici prenáša na obrazovku. Sonda vysiela impulzy, ktoré sa odrážajú od skúmaných miest, pričom časť z nich spätne zachytí. Najčastejšie používané frekvenčné sondy sú 3,5, 5,0 a 7,5 MHz.

Informáciu o intenzite vlnenia, ako aj dobe, ktorá uplynula medzi vyslaním a zachytením ultrazvuku, vyhodnotí počítač zabudovaný v prístroji. Následne sa dáta zobrazia na obrazovke. Počítač porovná namerané údaje s tabuľkou a vypočíta dĺžku tehotenstva.

Ultrazvuk možno absolvovať bez predošlej prípravy. Na začiatku tehotenstva je ale odporúčané prísť s plným močovým mechúrom, pretože v tekutine sa ultrazvukové vlny šíria lepšie. No ako maternica postupne rastie, nie je to viac nutné.

Typy ultrazvukových vyšetrení

Ultrazvuk je tehotnej žene vykonaný najmenej trikrát. Spravidla sa tento počet navýši, keďže môžu nastať situácie, keď sú a aj musia byť ultrazvukové vyšetrenia realizované podľa akútnych potrieb. Dôležitý je individuálny prístup pri mamičkách s tehotenskou cukrovkou a pri podozrení na pomalší vývoj plodu. Existuje 5 typov ultrazvukových vyšetrení:

  • Potvrdenie vnútromaternicového tehotenstva – pri prvej kontrole s pozitívnym tehotenským testom.
  • Vyšetrenie v raných fázach tehotenstva na určenie doby tehotenstva – okolo 10. tehotenského týždňa.
  • Ultrazvukový skríning v prvom trimestri – na zhodnotenie rizika vrodených vývojových chýb.
  • Ultrazvukový skríning v 20. týždni tehotenstva – kontrola rastu a orgánov plodu.
  • Ultrazvukový skríning v treťom trimestri – kontrola rastu plodu.

prvý ultrazvuk v tehotenstve

V nasledujúcich riadkoch si podrobnejšie preberieme každý z nich.

1. Potvrdenie tehotenstva

Prvým ultrazvukom v tehotenstve je potvrdenie tehotenstva. Kontroluje sa, či je zárodok uložený v maternici. Už sa dá jednoznačne zistiť, pokiaľ by išlo o viacpočetné tehotenstvo. Obvykle je vykonaný v 5. – 7. týždni tehotenstva. Ku koncu tohto obdobia je pri ultrazvuku badateľné aj tlčúce srdiečko.

2. Prvý ultrazvukový skríning

Ide o ultrazvukové vyšetrenie, ktoré má za cieľ zistiť riziko vrodených vývojových vád – napríklad Downovho syndrómu. Prebieha medzi 12. – 14. týždňom tehotenstva. Spresňuje skutočný vek plodu, uloženie placenty a dá sa stanoviť predpokladaný termín pôrodu. Akonáhle však bude zistené riziko vzniku vývojových chýb, predpíšu sa ďalšie zodpovedajúce vyšetrenia.

3. Druhý ultrazvukový skríning

Budúca mamička ho absolvuje od 18. do 22. týždňa tehotenstva morfologický ultrazvuk v tehotenstve, ktorý sa zameriava prioritne na kontrolu rastu bábätka a vývoja jeho životných orgánov. Je vôbec prvým povinným ultrazvukovým skríningom. Počas neho sa dá neraz zistiť pohlavie bábätka. Pri vyšetrení sa sleduje vyvinutie mozgových štruktúr, ale rovnako to, či (nie) je u bábätka rázštepová vada (pier, poschodia, čeľuste). Zmeria sa mu hlavička a pozoruje vyvinutie srdca. Doktor vidí uloženie placenty, vek, veľkosť i pohybovú aktivitu plodu.

4. Tretí ultrazvukový skríning

Prebieha v 30. – 32. týždni tehotenstva, a to najmä pre kontrolu rastu bábätka. Okrem toho sa zisťuje uloženie placenty a množstvo plodovej vody. Bábätko dorástlo do rozmerov, že sa na fotografiu z ultrazvuku nezmestí v plnej kráse, ale na pamiatku môžete mať aspoň obrázok hlavičky. Samozrejme, ak vám to pre neustály pohyb malý šibal umožní. ☺

Ďalšie ultrazvukové vyšetrenie sa odvíja od priania rodičov. Ide o 3D/4D ultrazvuk ku koncu druhého trimestra tehotenstva. Jeho účelom nie je odborné posúdenie bábätka a jeho vývoja, ale primárne zabezpečenie milej spomienky na obdobie gravidity pre nastávajúcich rodičov.

Dobré vedieť …

Z verejného zdravotného poistenia sa štandardne preplácajú tri ultrazvuky počas tehotenstva. Štvrté sonografické vyšetrenie podaktoré zdravotné poisťovne poskytujú grátis, preto sa o danej možnosti nezabudnite informovať.

Čo je 3D a 4D ultrazvuk?

Keď chcete vidieť bábätko v brušku trojrozmerne, zájdite si na 3D ultrazvuk. Vyšetrenie, pri ktorom býva zo série bežných dvojrozmerných obrázkov zrekonštruovaný 3D obraz, sa datuje po prvý raz k obdobiu spred desiatich rokov. V niektorých pracoviskách sa vykonáva aj v rámci skríningu istých vrodených vývojových chýb (tvárové rázštepy, defekty a rázštepy chrbtice a pod.), respektíve pri nejasných ultrazvukových nálezoch v 2D obraze. Na to je potrebné odporúčanie odosielajúceho lekára. Majte na pamäti, že táto metóda vyšetrenia nenahrádza klasické 2D zobrazenie, „iba“ ho dopĺňa.

Zaujíma vás, čo je 4D? Ide o najnovšiu ultrazvukovú technológiu, keď sa k 3D zobrazeniu pridáva ešte ďalšia dimenzia – reálny čas. Dokážete v priamom prenose vidieť, ako vám bábätko máva, prípadne robí rôzne grimasy, čo je pre budúcich rodičov mimoriadne silným a emotívnym zážitkom. Optimálna doba pre jeho vykonanie je čas medzi 22. do 26. týždňom tehotenstva.

Odkedy spoznať tehotenstvo na ultrazvuku?

Veľa mamičiek telefonuje po pozitívnom tehotenskom teste do ordinácie lekára so zámerom objednať sa na ultrazvukové vyšetrenie a mať potvrdené tehotenstvo. V skutočnosti má daná aktivita význam najskôr dva týždne odo dňa omeškania očakávanej menštruácie, čo znamená šiesty týždeň gravidity.  

ako sa vykonáva ultrazvuk v tehotenstve

V tejto dobe je možné potvrdiť, či ide alebo nejde o tehotenstvo v maternici, dajú sa detekovať srdcové ozvy, inými slovami potvrdiť vitalitu plodu (v tomto štádiu tehotenstva správne povedané embrya).

Stanovenie termínu pôrodu pomocou ultrazvuku v tehotenstve

Je možné zmeniť ho výlučne na základe ultrazvukového vyšetrenia v prvom trimestri. Hodnotí sa, či bábätko rastie primerane, rýchlejšie, respektíve pomalšie k očakávanému termínu pôrodu. Ak by sa zistila odchýlka od normy v rýchlosti rastu dieťaťa, vykonáva sa jedno ultrazvukové vyšetrenie navyše – zhruba v polovici tretieho trimestra. No ide o individuálnu záležitosť a váš lekár vám bezpochyby ozrejmí dôvod, prečo by ste mali takéto vyšetrenie absolvovať.

Je častý ultrazvuk v tehotenstve bezpečný?

Na záver sme sa dopracovali k častej otázke budúcich mamičiek, či je častý ultrazvuk v tehotenstve vôbec bezpečný. Odpoveď znie áno, ale nemali by ste to s jeho množstvom preháňať a mali by ste počúvať svojho lekára. Ultrazvuk dokonca zostáva jednou z najbezpečnejších vyšetrovacích metód používaných v lekárstve. Doposiaľ neboli preukázané žiadne škodlivé vedľajšie účinky – práve naopak, ultrazvuk patrí k najpoužívanejším zobrazovacím metódam v gynekológii a tehotenstve.

Ale! Je potrebné, aby vyšetrenie bolo realizované erudovaným lekárom a na technicky vyhovujúcom prístroji. Vyšetrenie sa má uskutočniť na nevyhnutne dlhú dobu, nie z akéhosi rozmaru čo najdlhšie. V opačnom prípade môže mať ultrazvuk mierne tepelné účinky.

Ako ste vy prežívali svoj prvý ultrazvuk v tehotenstve? Podeľte sa s nami o vaše dojmy a skúsenosti v komentároch.